Ballina Kerko

aurenc bebja - rezultatet e kerkimit

Nese nuk jeni te kenaqur me rezulatet ju lutemi kerkoni perseri.

1914 / Ismail Qemali, Princ Vidit: “Do t’ju shërbej me të njëjtën besnikëri që...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Janar 2019 “Le Radical” ka botuar, të martën e 16 qershorit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje...

LE FIGARO (1914) / Shkresa e fundit e princ Vidit drejtuar shqiptarëve, para largimit...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Tetor 2018 “Le Figaro” ka botuar, të dielën e 6 shtatorit 1914, në faqen n°3, një shkrim në...

Mbreti italian Viktor Emanueli III nuk do Skënderbeun, por kurorën e tij

(Shkrimi pesëdhjetë e katërt i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit) Vdekja e papritur dhe krejt e parakohshme e Thimi Nikës, 69 vjeç, gazetar...

VOSSISCHE ZEITUNG (1912) / Ja çfarë shprehu Ismail Qemali në Trieste para se të...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Tetor 2018  “La Presse” ka botuar, të enjten e 21 nëntorit 1912, në ballinë, deklaratën e Ismail Qemalit, dhënë për “Gazette...

Dy fotografi të rralla të mbretit Zog te Harku i Triumfit në Paris (21...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Shtator 2018 Dy gazetat franceze, “Le Journal” dhe “Le Petit Parisien” kanë botuar në faqet e para të...

DËNIMET E ASHPRA TË PERANDORISË OSMANE NDAJ ISMAIL QEMALIT…

Nga Aurenc Bebja* Pro Armenia ka botuar, me 25 qershor 1901, një shkrim në lidhje me dënimet e ashpra të Perandorisë Osmane kundrejt patriotëve shqiptarë...

Kur respekti ndaj grave shqiptare kërkohej të bëhej shembull edhe për femrat franceze

Nga Aurenc Bebja* “Le Radical” ka botuar, të enjten e 16 marsit 1922, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me respektin që gëzonin gratë...

Le Figaro (1912) / Çfarë ndodhi me Ismail Qemalin dhe suitën e tij më...

Prestigjozja franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të premten e 29 nëntorit 1912, në faqen n°2, rrëfimin e dëshmitarit që gjendej me Ismail Qemalin dhe...

Letra e Llambro Xhavellas drejtuar Ali Pashë Tepelenës në 1792 : “Tradhëtar, kusar, do...

Në librin “Voyage en Grèce, fait dans les années 1803 et 1804, par J. L. S. Bartholdy”, gjejmë një kapitull, që detajon luftën e...

Telegram i 1913: Isa Boletini me 15 mijë shqiptarë hyri në Dibër, garnizoni serb...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në në faqen n° 236 të dokumentit me titull “Documents diplomatiques français, 1871-1914. Série 3,Tome 8 / Ministère des affaires étrangères....