Bardha Alimeta; Kur yjet u fiken ate nate..

Dy kulla te rrenuara nga koha nga stuhite nga vetmia e braktisjes 40 vjecare nga pluhuri i se kaluares diktatoriale qendrojne ende te forta si themeli i gurte i tyre.Ne ato dy kulla qe pervec lidhjes gjakut fati i kishte vendosur te rrine bashke ne cdo tufan te sistemit me te eger diktatorial.Dy fiset e medha Blloshmi e Leka do te ngrinin krye mbi regjimin komunist.por dhe ai sdo te kursente hakmarrjen e tij mbi keto kulla. Regjimi i eger si nje murtaje e keqe nuk mjaftohet me ndeshkime te vogla.Djemte e dy kullave dy yje te arsimuar dhe me kulture do te trazonin keq ziline e atyre qe ishin ne krye.Mebedhtetjen e servileve spiuneve dhe bashkefshatareve te paditur ata ssjojne agjitacion propogande dhe i arrestojne te dy djelmoshat e rinj.Po nuk mjaftonte akuza per ti eleminuar dhe zhdukur keta poet te talentuar me gjithshka keta djem qe ishin te etur per dije dhe qe enderronin per nje jete me te mire.Ne oxhakun Blloshmajve mblidheshin burrat e katundit por me pas ai oxhak u be hi.ajo shtepi u dogj e u ridogj.Komumizmi donte gjak si ajo bisha e ngordhur qe jep shpirt.Vilsoni dhe Genci u perndoqen u hoqen nga puna dhe u cuan ne pune te renda por dhe aty ata gjenin kohe per te lexuar dhe shkruar ata dhe pse te rrask apitur nga gjithshka qendronin te forte e ne buze ju rrinte buzeqeshja ndersa syte e tyre rrezatonin miresi e drite. Por kjo drite e mendjes dhe e syrit te tyre ahh kjo verbonte dhe iritonte mediokritetin servilet e partise te cilet me te gjithe mekanizmat e sistemit do tja fiknin driten..po pa harruar se nje dite drita e tyre do te behej fanar ndricues…

 

Ne sallen e kultures Librazhd si c.do vit u kujtua pervjetori i renies se tyre pervjetori i 40.Salla ishte tejmbushur plot.aytetare pjestare te familjes prtsonalite te artit dhe drejtues te administrates u bashkuan ne dt 17 korrik 2017 per te nderuar jeten dhe vepren e poeteve Martire te Demokracise…ne salle ra qetesia .U fiken dritat e ne monitor filloi dokumentari ..degjohet kercitja e dyerve te burgur ..dy kembe te ludhura te zbathura te gjakosura te holla terhiqeshin ne koridoret e ftohta ne gjysmeerresire e si per kontras kepuca e zeze e policeve kembemedhenj me kundra te renda si te patkoit te kalit benin nje zhurme te frikshme…ashtu naten si hijet i moren dhe i hipen ne zisin e sigurimit te shtetit..

Toga e pushkatimit ishte gati per zjarr….u dha komanda nga nje ze i prere urdherues zjarrr..bresheri plumbash u derdhen mbi dy poetet e Lugines ..salla u dritherua..u degjuan klithma te familjareve bashkarytetareve dhe gjithe te pranishmeve….

Perroi i Firarit u nxi ..nata u be me e zeze ..te dy poetet te lodhur dore per dore rane bashke e ashtu u zgjuan ne diten kur u zhvartosen.Ashtu jane edhe sot ne vepren e autorit Sadik Spahia…lumi heshti era ndali gjethet nuk feshferine me nga plumbat te gjithe ata nate heshten ..heshten per poetet e fjales se bukur qe na lane veprat e tyre..kjo ishte ajo qe u shfaq ne dokumentar ku dukej se gjithshka mdodhte aty..Ne rrjeshtin e pare ishin te gjithe familjaret motra vellai djali ishte dhe Vilsoni i vogel djali i Bedriut..

 

Ishte Petrika djali i Gencit..U ndezen dritat dhe te gjithe u perqafuan me lot e dhimbje ne sy .Ne u pame njeri tjetrin ne sy ..une ndjehesha si ne faj ..mendoja c.do te kisha bete po te isha deshmimtare ne ate kohe ndoshta do kisha heshtur si te gjithe e pra ..per kete heshtje une dua te flas sot.per kete hehtje e gjithe shoqeria jone duhet te reagoje te kete kurajo qytetare per te folur .qe historia mos perseritet.Mesazhi qe u dha ne ate takim perkujtimor ishin nga me te ndryshmet pir fjala e djalit te Gencit dhe vellait  te Vilsonit Bedriu ishte falaja.paqja dashuria..Ata perkrah njeri tjetrit na treguan sa fisnike jane sa paqesor dhe pse regjimi i denoi ne menyre barbare..Pasi dolem nga salla e ngushte ku u shfaq dokumentari salla ku dhe u be gjygji famekeq i tyre u mbusha me ajer dhe ne mendjen time mbeten fjalet paqe dashuri…falje…po ata qe vrane a nuk do te kerkojne falje?

/Bota Press/

Comments

comments