Rusia shkurton shpenzimet ushtarake – për herë të parë në dekada

Sanksionet perëndimore dhe recesioni i gjatë detyruan ushtrinë ruse të zvogëlojë shpenzimet për 20 përqind vitin e kaluar. Kjo është tkurrja e parë e saj...

35 të lënduar,nga tërmeti në Turqi

Një tërmet i shkallës 5.1 ka goditur provincën juglindore turke Adjaman, ku kanë mbetur të lënduar35 persona. Ministri i shëndetësi në Turqi, Ahmet Demircan...

Reagimi i pushtetit të Asadit: Sulmet ajrore paraqesin kërcënim për paqen në gjithë botën

Ministria e Jashtme e Sirisë tha se goditjet ajrore të SHBA, Britanisë dhe Francës ishin “një dhunim flagrant i së drejtës ndërkombëtare dhe principeve...

Ogur i mirë për shqiptarët, posti që synon Merkel i rëndësishëm në BE

“Ilsole24ore” shkruan se kancelarja gjermane, Angela Merkel, mund të synojë vitin e ardhshëm kreun e Komisionit Evropian, post që aktualisht mbahet nga Jean-Claude Juncker. Në...

Hetimet e Senatit thonë se Rusia ndihmoi Donald Trumpin në zgjedhje

Një komitet i fuqishëm i Senatit amerikan ka arritur në përfundimin se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e 2016 për të ndihmuar Donald Trump...

Avokatja muslimane nxirret jashtë gjykatës për shkak të mbulesës

Avokatja praktikante Belfakir, e cila u nxor jashtë nga gjykatësi për shkak të mbulesës gjatë një seance në Gjykatën Rajonale Administrative në Bolonjë, për...

SHBA: Demokratët rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve

Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës për Kongresin, ndërsa republikanët mbajtën kontrollin e Senatit, duke krijuar një Kongres...

Indi: Një person rrahet për vdekje për keqtrajtim të lopëve

Policia ka deklaruar se një burrë musliman është rrahur për vdekje nga turma në Indi, pas akuzave për kontrabandë të lopëve, përkundër thirrjeve nga...

Ndryshimet klimatike, “kërcënimi më i madh shëndetësor” i shekullit

Rritja e nxehtësisë dhe moti i egër nga ndryshimet klimatike janë “kërcënimi më i madh shëndetësor i shekullit 21”, thonë zyrtarët mjekësorë. Në një raport...

A do të kthehen në migrantë ekonomikë azilkërkuesit e refuzuar në Gjermani?

Në Gjermani po diskutohet që azilkërkuesit e refuzuar të lejohet të punojnë si migrantë ekonomikë. Për të interesuarit do të përmbushej një ëndërr. Sa...