Spanja heq dorë nga kërkesa për esktradimin e Puigdemont

Gjykatësi përgjegjës në Gjykatën e Lartë të Madridit, Pablo Llarena ka vendosur të tërheqë urdhërarrestin europian për ish-presidentin rajonal të Katalonjës, Carles Puigdemont, u...

Ndihmësi presidencial i Emmanuel Macron në hetime për rrahje protestuesish

Prokurorët francezë po hetojnë një ndihmës të lartë presidencial që sulmoi protestuesit në Paris, ndërsa mbante një maskë policore. Alexandre Benalla, një asistent i shefit...

Çmimi i makinave në SHBA mund të rritet me 83 mld dollarë në vit

Një grup që përfaqëson prodhuesit më të mëdhenj të automjeteve do të njoftojë Departamentin e Tregtisë të SHBA se vendosja e tarifave prej 25%...

Rriten tensionet, Trump zemërohet keq me BE’në

Donald Trump ka kritikuar me zemërim Bashkimin Europian për shkak të gjobës marramendëse të kësaj të fundit ndaj Google. Zyrtarët e BE’së gjithashtu kanë urdhëruar...

Havai: Erupcion i ri i fuqishëm i vullkanit Kilauea

Në vullkanin Kilaulea në Havai dje ishte vërejtur erupcion jashtëzakonisht i fuqishëm, i cili ka shkaktuar një rrjedhë të lavës së shkrirë, që shkatërroi...

Fundoset varka me 150 refugjatë në ujërat e Qipros, ja pasojat e rënda

Të paktën 19 persona kanë humbur jetën, 103 janë shpëtuar dhe 25 të tjerë janë të zhdukur, si pasojë e fundosjes së një varke...

Planifikoi të vriste kryeministren, dënohet i riu londinez

Një i ri britanik u shpall fajtor nga gjykata e Old Baileyt, për planifikim të të një sulmi për të vrarë kryeministren Theresa May. Naa’imur...

Raportohet se policia britanike ka identifikuar të dyshuarit që kanë helmuar Skripalët

Hetuesit britanikë besojnë se kanë identifikuar të dyshuarit që janë përgjegjës për sulmin me Noviçok ndaj ish-agjentit rus, Sergei Sripal dhe vajzës së tij...

Shefi i FBI-së: Rusia vazhdon të nxisë përçarje në SHBA

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, ka thënë se Rusia vazhdon të përdorë lajmet e rreme, propagandën dhe operacionet fshehta për të nxitur mosmarrëveshje në...

Dy vjet pas puçit, Erdogan i jep fund gjendjes së jashtëzakonshme

Dy vjet pas gjëndjes së jashtëzakonshme Erdogan mban një premtim të fushatës. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kishte premtuar se do ta heqë atë...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!