3.8 C
Macedonia
E martë, Nëntor 21, 2017

Vështirë të jesh gazetar shqiptar në Manastir

Nga Naser Pajaziti/ I ndaluar nga policia, i fyer dhe provokuar nga shovenë sllavomaqedonas dhe i diskriminuar nga çdo pore të jetës shoqërore, këto janë...

Një peticion i banorëve të Ladorishtit drejtuar kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë Stojan Andovit...

Shkruan: Qerim Lita, Shkup Siç është e njohur në mbarim të vitit 1990 në RS të Maqedonisë për herë të parë u organizuan zgjedhje të...

ARIF NEZIR ALIAS HIQMETI – ARMIK I PËRBETUAR NDAJ SHKRONJAVE SHQIPE DHE SHQIPTARËVE

Nga prof.dr. Avzi Mustafa/ Siç dihet, Perandoria Osmane zhvillonte një politikë asimiluese e shkombëtarizuese, sidomos ndaj popullit shqiptar, duke mbrojtur parimin fetar mbi atë kombëtar,...

Ja lista e plotë e gjithë deputetëve që votuan pro dhe kundër Ligjit për...

Kuvendi i Maqedonisë me 66 vota për dhe 41 kundër i dha dritë jeshile Ligjit për gjuhët, duke kaluar fazën e parë, derisa në...

Lufta e humbur në tavolinë

Nga Nazim Alimi Viti 2001 ishte vit i mirëpritur për shqiptarët dhe për shtetet mike të shqiptarëve, për arsye se golgota dhe diskriminimi i shqiptarëve...

Skandaloze/ Gruevski si pranoi në lajmet e Sitelit se rasti i Kumanovës ka qenë...

Një video e lansuar nëpër rrjetet sociale maqedonase dhe në disa portale tregon se si ish-kryeministri dhe lideri i VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevskit vetë futet...

Arsimtari Dullë, De Rada i kohëve moderne

Muhamer Pajaziti Jetojmë në një kohë, kur shpeshherë vlerat dhe personalitetet kombëtare nuk çmohen dhe nuk e gëzojnë respektin që meritojnë në shoqëri. Të habitur pas...

106 vjeç në burgjet e komunizmit, letra e Nikoll Bardhokut drejtuar diktatorit Hoxha

Nuk besoj se në ndonjë vend të botës ndonjë njeri në moshën 106 vjeçare ka qenë i burgosur. Këtë rekord të zi e mban...

Ja emrat e 75 hoxhallarëve që ishin pjesë e luftërave në trojet shqiptare (UÇK/UÇK/UÇPMB)

Shumë prej nesh jemi dëshmitarë të së paku një lufte të zhvilluar në trojet shqiptare në 20 vitet e fundit. Trojet shqiptare në gjithë historinë...

Kush është John Alite, mafiozi shqiptar i cili rrëzoi “Cosa Nostra-n”

John Alite, shqiptari me origjinë nga Gjirokastra, i lindur dhe i rritur në Queens të NYC, nga i biri i një taksixhiu, tek i...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!