22.9 C
Macedonia
E mërkurë, Shtator 13, 2017

10 këshillat për ata që dëshirojnë të vizitojnë Holandën

Hollanda eshte nje vend i vecante me gjithe karakteristikat e veta. Po cfare duhet te keni parasysh? Ja 10 keshillat tona…por ka dhe me teper. 1-...

Çamët nuk kanë bashkëpunuar me gjermanët, por vllehët e Pindit

Vllehtë e Greqisë për të mbuluar bashkëpunimin e tyre me gjermanët dhe italianët, ju vërsulën shqiptarëve në Çamëri për tua mveshur fajin atyre si...

Gjakmarrja në Shqipëri përmes albumit të fotografit

Rreth 10.000 njerëz janë të prekur nga gjakmarrjet në trevat e veriut të Shqipërisë, duke jetuar të ngujuar nga frika e marrjes së hakut...

Sulltania shqiptare Safija, një nga gratë më të fuqishme në histori

Numërohen jo pak, por 39 kryeministra me origjinë shqiptare që e qeverisën atë për 150 vjet me radhë. Burrat ndoshta ishin një gjë e...

Çfarë thanë për Arbën Xhaferin, Majko, Kurti, Meta e Haradinaj?

Arbën Xhaferi ka lënë një vepër të jashtëzakonshme për gjithë shqiptarët, vepër që shtrihet si në rrafshin politik e organizativ, ashtu edhe në atë...

Kim Jong ka ekzekutuar deri më tani 70 vetë

Realitet – Numri i politikanëve të vrarë, qëkurse ai erdhi në pushtet, duke trashëguar gjyshin dhe babanë, i tejkalon disa dhjetërafish. I fundmit i viktimave...

Ja si u vra Hasan Prishtina më 13 Gusht 1933

Arben LLALLA U mbushën 82 vjet që nga data e 13 Gushtit të vitit 1933″>1933, ku në qytetin e Selanikut u vra në pabesi dhe...

Sa ishte i gjatë Skënderbeu?

Kur është fjala për ato personalitete që kanë lënë shumë gjurmë në histori, kureshtja njerëzore kërkon të mësojë për ta edhe gjëra dhe detaje...

“Unë, luftëtar i huaj me kurdët, iu rrëfej masakrat e Isis”

Mike Enright ishte aktor në Hollivud por përpara pesë muajsh e braktisi gjithçka dhe vendosi të shkonte në Siri për të luftuar kundër Shtetit...

Përndjekja e krijuesit shqiptar si ‘armik’ i shtetit

 Nga Kalosh ÇELIKU /   Historikisht, populli shqiptar ka pasur një fat tragjik me krijuesit kryengritës. Patriotët dhe intelektualët më në zë, janë përndjekur...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!