8.1 C
Macedonia
E enjte, Tetor 19, 2017

Formimi i UDB-së në Kosovë

Top sekret: Dëshmi për keqpërdorimet dhe deformimet e Shërbimit të Sigurimit Shtetëror në Kosovë (1945-1966) (1) Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha UDB-a u lind nga paraardhësja e...

5 fakte mbi atë që fshihet pas konfliktit të fundit mes dy Koreve

Pas kërcënimeve të Phenianit për forcat ushtarake koreanojugore është shpallur gatishmëria numër 1, në mënyrë që të parandalohen pasoja të padëshiruara që lidhen me...

A i shkroi vërtet Shekspiri veprat e veta?

Debat Veprat e Shekspirit janë magjike. Aq magjike dhe të papërsëritshme saqë prej vitesh janë hedhur dyshime nëse ishte dikush tjetër, më fisnik, më i...

14 vjeçari pa duar, gjeniu i artit nga Malisheva (Foto)

Në njërën nga klasat e shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë është vendosur një tavolinë e veçantë për nxënësin e klasës së nëntë, Arijon...

Ja dikur Tetova dhe ushtarët e saj në Mbretërinë Shqiptare

Gjatë viteve 1941-1944, Tetova i përkiste Shqipërisë dhe çdo gjë funksiononte me vulat e Shtetit Shqiptar si: shkollat, gjykatat, policia, ushtria, prefektura, etj. Kjo është...

9 SHTETET QË JANË ZHDUKUR DHE NUK EKZISTOJNË MË

Disa nga ato shtete janë zhdukur sepse i kanë humbur luftërat, disa të tjera u janë bashkangjitur shteteve tjera, ndërkaq disa të tretat siç...

Toponimet shqipe në Sanxhak dhe në Bosnje

Kur bisedohet ose kur debatohet me ndonjë serb, gjëja e parë që ai thotë për Sanxhakun, është se ky vend quhet Rashka dhe kurrsesi...

Njihuni me 10 Forcat Speciale më të forta të botës

Cilat janë dhjetë njësitë e përbëra nga supermakina lufte e strategjie. Nga forcat speciale amerikane, britanike, ruse e deri tek ato izraelite Forcat speciale janë...

Australia – një botë tjetër ku jetohet qetë

Australia. Një prej vendeve më të lashtë të planetit. Një vend sa misterioz, aq edhe i pasur me burime. Një kontinent që, në periudha...

Atentati ndaj Presidentit Berisha në ’97. A ishte deputeti socialist porositësi i vrasjes?

Në këtë video të “AP”, jept momenti i parë i atentatit me granatë që i’u bë Presidentit Sali Berisha në Shkallnur të Durrësit në...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!