Monday, January 15, 2018

Vëllezërit Dreshaj, luftarë legjendarë të Sanxhakut!

Bilall Dreshaj (Dresheviq) i njohur si Biko, (1910 - 1987) dhe Dervish Dreshaj (Dresheviq) i njohur si Deko, (1907-1981) ishin luftëtarë shqiptarë të Sanxhakut...

Çka saktësisht është duke ndodhur në Siri?

Regjimi i tij filloi duke luftuar kundër kryengritësve të Pranverës Arabe, në vitin 2011, trazira që më pas u përhapen në të gjithë botën...

10 mënyrat si mund të forconi vullnetin

Psikologji – Për të shpenzuar çdo sekondë të jetës suaj me dobi, mësoni si ta bëni trurin të jetë arma më e fortë dhe vullnetin...

Në cilin qytet turk jetojnë më shumë shqiptarë?

Pak kush e di se Bursa, një nga qendrat më të industrializuara metropolitane të Turqisë, e vendosur në veriperëndim të Anadollit, në rajonin Marmara...

Raporti sekret i sigurimit që përcolli Bekim Fehmiun në Shqipëri, 1972

Zbulohet dhe bëhet publike për herë të parë në faqet e ‘Gazeta Shqiptare’, raporti sekret i Sigurimit të Shtetit i realizuar nëpërmjet Drejtorisë së...

Shumë shqiptarë të rrëzikuar në Siri, historia e mjekut Halim Arnauti

REVISTA PORTA Tash kur rrugët e Evropës janë plot rrefugjatë nga Siria dhe bota po sheh e trishtuar dhimbjen dhe peripetitë që po i...

Post Mortum: 7 ditë nga ndarja me ilirologun Aleksandër Stipçeviqit

Nga Mehmet Latifi/INA Agjencia Informative INA- (Iliria News Agency) edhe kësaj here sjelle një shkrim Pos Mortum (Pas Vdekjes), kushtuar Akademik prpf.Dr. Aleksandër Stipçeviqin, ashtu...

Alia fshihej pas rrëzimit të bustit të Hoxhës

Enver Hoxhës, historiania ruse tregon se dy partitë opozitare, që nuk kishin më shumë se dy muaj që ishin krijuar, Partia Demokratike dhe Partia...

Mafia dhe shteti shqiptar: Çfarë ishte njësia “101K”, që u krijua nga Enver Hoxha...

“Ç’kodimi i krimit të organizuar shqiptar”. Ky është titulli i librit të pedagoges së Universitetit  të Kalifornisë në SHBA, Jana Arsovska  e cila ka...

Ksamili, për ata që i kanë xhepat e thellë (Foto)

Agim Muhaxheri Kësaj vere kosovarët bënë invazion në plazhet e Shëngjinit dhe Velipojës. Të paktë ishin ata që ia mësyen Vlorës, Dhërmisë, Himares, Sarandës, Ksamilit....
error: Materiali eshte i mbrojtur !!