3.8 C
Macedonia
E martë, Nëntor 21, 2017

Përse mendjet më brilante kanë nevojë për vetmi?

CULIS49A6OC.jpg mendjet briliante (2) 446JUI12278.jpg TET2600516.jpg Psikologji – Kushdo që nuk arrin të qëndrojë vetëm nuk zhvillon dot talente. Studime të shumta kanë treguar se vetmia qëndron në...

“Greqia e ringjallur prej shqiptarëve u bë shkak për vdekjen e tyre”

Njeriu i madh i letrave, patrioti dhe diplomati i shquar Faik Konica, i kishte shumë të qarta idetë që përpara se Shqipëria të shpallej...

Intervista me Sinan Vllasaliu, ja çka thotë për muzikën e sotshme shqiptare

Me shumë vlerësime në aktivitetin e tij muzikor, këngëtari nga Kosova Sinan Vllasaliu është një nga artistë që sjell vlera në krijimtarinë shqiptare, por...

Dokumenti i FBI: Si e konsolidoi pushtetin Ramiz Alia

Departamenti i Drejtësisë Byroja Federale e Hetimit 11 mars 1988 Nju-Jork Konsolidimi i pushtetit nga Sekretari i parë shqiptar, Ramiz Alia, dhe pasojat e...

21 vende në botë ndodhen pranë falimentimit

Studimi – Greqia tashmë është futur prej kohësh në qerthullin e “djallit”: pa para nga jashtë, shteti fqinj shkon i sigurt drejt falimentit. Mirëpo ky...

Florante dhe Laura, një histori dashurie mes Filipineve dhe Shqipërisë

“Historia e Florantes dhe Laurës në Mbretërinë e Shqipërisë”. Teksti më i shenjtë i letërsisë së Filipineve, i cili mësohet nga nxënësit e të...

Ja njerëzit më të pasur në Shqipëri

Ashtu siç po bëhet ngadalë traditë, Fondacioni për Liri Ekonomike në bashkëpunim me Mapo, ka publikuar sërish studimin për njerëzit më të pasur në...

Gjenocidi ndaj pakicës gjermane në Jugosllavinë komuniste!

Është e pakontestueshme se ndaj minoritetit gjerman në Jugosllavinë komuniste është kryer gjenocid. Në të vërtetë, qëllim ishte çrrënjosja e tyre nga Vojvodina, nëpërmjet...

Fotot e rralla: Shqipëria në Luftën e Parë Botërore

Në serinë e koleksioneve me foto të rralla nga Shqipëria e dikurshme, ja disa foto të tjera nga gazetari Ilir Ikonomi. Këto janë disa foto...

Nikolla Tesla me veshje kombëtare shqiptare (Foto)

Nikolla Tesla është një prej fizikantëve dhe shkencëtarëve më  të shquar serbë dhe botëror. Ai njihet për zbulimin dhe ridizajnimin e sistemit për furnizimin...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!