Sinani:”E papranueshme është loja që ne të quhemi qytetar me etni kombëtare- maqedonas të...

Intervistë me profesorin universitar Dr.Arsim Sinanin.Bisedoi Selim Ibraimi nga Platforma Analitike ([email protected]) ### -Ka një tendencë për ta heshtur opinionin publik dhe kjo shihet si një kontroll...

INA ndër mediat e vetme shqiptare të akredituara në OKB (FOTO)

Agjencia e lajmeve INA është riakredituar në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork si ndër mediat e vetme dhe të pakta shqiptare...

DioGuardi: Në vitin 1988 ja çfarë kërkova nga Bush-i për shqiptarët në Kosovë dhe...

Ish kongresmeni shqiptaro - amerikan, Joe DioGuardi, i cili është kryetar i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-amerikane, thotë se ka mjaft kujtime nga presidenti i 41-të...

Valë e re shtrenjtimesh në Maqedoni, pas shtrenjtimit të bukës

Shtrenjtimi i bukës do ta rrisë inflacionin, paralajmërojnë nga Bankën Popullore. Çmimi më i lartë i bukës do ta rrisë çmimin edhe të produkteve...

Arkeologu shqiptar nga Struga 34 vjet i papunë

Fitni Dalipi është arkeolog nga Struga, i cili për 34 vjet nuk është punësuar, edhe pse vazhdimisht kërkonte një vend pune. Ai sot bën...

S’ka më punësime sipas Marrëveshjes së Ohrit, shqiptarët në administratë ende 19% dhe jo...

Raporti i fundit i Ministrisë së Administratës në Maqedoni i publikuar në muajin mars tregon se në sektorin publik janë rreth 130 mijë të...

Rugova në 1992 për “Spiegel”: Shqiptarët në Maqedoni, mbi 40%

“Shqiptarët e Maqedonisë përbëjnë mbi 40 për qind të popullsisë në Maqedoni”. Kështu është shprehur lideri historik i Kosovës, Ibrahim Rugova, në një intervistë...

Familje të tëra shqiptare ende pa nënshtetësi në Maqedoni, peripeci dhe vuajtje (VIDEO)

Sevdaim Ceka i lindur në Tetovë, i shkolluar në vendlindje, por pa të drejtë të shtetësisë. Prindërit e tij, gjithashtu të lindur në Tetovë,...

Kujtimet e Imer Imerit: Kur e ngritëm flamurin në vitin 1968 kisha dy bomba...

Si sot para gjysëm shekulli 1968 – 2018, Çegrani në ball të lëvizjes Kuq e Zi. #Përkujtim. Ditët, vitet, kohërat ndryshojnë; kujtimet ngelen! Me mall, respekt...

Përdorimi i cunguar i flamurit shqiptar në Maqedoni

Flamuri kombëtar shqiptar në Maqedoni mund të përdoret zyrtarisht, por vetëm nëpër komunat ku mbi 50 për qind e banorëve i takojnë këtij komuniteti...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!