19.2 C
Macedonia
E martë, Shtator 19, 2017

Detajet e reja, pse e masakroi xhaxhain Diktatori?!

Në fund të vitit 2013, Jang Song-Thaek, xhaxhai i Kim Jong-ut, udhëheqësit të Koresë së Veriut, u dërgua në poligonin e qitjes së Akademisë...

SHQIPTARI QË SHKROI HIMNIN E TURQISË EVOKOHET NË VENDLINDJE

Shoqata Alternativa e së Ardhmes “Alsar” në bashkëpunim me Bashkësinë e Sindikatave Arsimore “Eğitim-Bir-Sen” kane organizuar në Tiranë simpoziumin dy ditor (11-12 mars) ndërkombëtar...

Vrasja e dytë e refugjatëve!

Dionis Xhafa/Jemi në vitin 2016 dhe disa krijesa kokëpalarë, njerëz arixhinj të ardhur prej “botës së tretë”, nga andej ku jetohet si kafshë po...

Dinastia shqiptare që qeverisi Egjiptin për 150 vite: Shqiptar jam e shqiptar do vdes

Është një histori e jashtëzakonshme e një djali që lindi në Zëmblak të Korçës në vitin 1769. Familja e tij u shpërngul hershëm në...

Konica më 1906: Shqipëria ka njerëz të mëdhenj, sa ka preshë dhe lakra

Njeriu i madh! Në Shqipëri, gjithkush vetëquhet “dikush”, qoftë edhe jurist, gjykatës, deputet a kryetar bashkie me diplomë të mjerë a të blerë, apo...

Për ngritjen e Milosheviqit, “të gjitha fajet i ka byrekxhiu shqiptar”!

Telegrafi risjell shkrimin e botuar më 18 mars 2006, të shkruar nga publicisti dhe shkrimtari tashmë i ndjerë, Agim Mala. Mala, si ish-drejtor i...

Kasami: Maqedonia patjetër duhet të ridefinohet si shtet, pa shqiptarët s’ka asgjë

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami në një intervistë ekskluzive për agjencinë ballkanike të lajmeve IBNA (Independent Balkan News Agency) në gjuhën angleze ka folur...

Hoxha që lëshoi xhaminë për Universitetin e Tetovës!

Në gjithë rrjedhën e ngjarjeve që përcaktojnë fatin e këtyre vendeve gjatë historisë, pa dyshim, gjejnë vend të merituar edhe ulemaja shqiptare nga territori...

SEVASTI QIRIAZI -PIONERE E ÇLIRIMIT KOMBËTAR

  Eugen Shehu SEVASTI QIRIAZI -PIONERE E ÇLIRIMIT KOMBËTAR Motrat dhe vëllezërit Qiriazi,të shquar aq shumë në rrafsh të mendimit përparimtar,kanë mbetur në kujtesën tonë si njerëz...

ÇIFTI REAGAN DHE NËNË TEREZA

Nga Frank Shkreli Të premten varroset në një ceremoni private Nancy Reagan, e veja e ish-Presidentit amerikan Ronald Reagan dhe njëra prej femërave më të...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!