9.8 C
Macedonia
E hënë, Tetor 16, 2017

Kush ishte Harun Aliu ?

Harun Aliu, njëri ndër themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK), i njohur ndryshe me emrin Komandat Kushtrimi, ka lindur më 20 maj në vitin...

Ekskluzive: Jusuf Buxhovi: Kjo është e vërteta e themelimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Jusuf Buxhovi: Dalja në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Paraqitja e “Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, e cila mbështetej mbi tradi-tën  e  patriotizmit popullor, si...

Kështu bëhej shpërngulja e shqiptarëve nga Jugosllavia e Greqia drejt Turqisë

Sot bëhen 93 vjet nga marrëveshja turko-greke për shkëmbimin e popullatës e cila u nënshkrua në Lozanë të Zvicrës. Më 30 janar 1923 u nënshkrua...

Arratisja e vitit 1984, që tronditi Shqipërinë: 11 km not për në Jugosllavi

Një nga arritjet që ka alarmuar regjimin komunist në Shqipëri, është ajo e 2 korrikut të vitit 1984, kur pesë qytetarë shqiptarë arritën të...

CIA nxjerr dokumente të rralla për ekzistencën e alienëve

CIA ka lëshuar qindra dokumente të deklasifikuar për “objektët”  fluturues, alienët dhe fenomene të tjera të pashpjegueshme. “Kemi vëndosur të nxjerrim disa dokumente për skeptikët...

Qenan Zija Manastriliu një shpresë e pa thyer

Eugen SHEHU Parafytyroni një çast,një shkëmb buzë detit.I fortë,krenar,i thepisur,ai u ka bërë ballë valëve të tërbuara nëpër shekuj të tërë.Ato valë tinzare që kanë...

Demaçi: I bëjmë me dije Beogradit, se e jona është deri në Nish !

Ne ja bëjmë me dije Beogradit, se Kosova asesi nuk ka asnjë pëllëmbë për t’i dhënë falë Serbisë… Ja përkujtojmë Beogrdait se Serbia na...

Lashtësia arvanitase përmes miteve dhe historisë (II)

Arvanitasit, emigrues apo vendorë? Bajram Peçi “Bing-Bang”-u shqiptar, një trillim me prirje hipoteze që nuk vërtetohet Arvanitasit në betejë, pikturëKështu është vlerësuar nga dy historianë shqiptarë. Historiani...

LASHTËSIA ARVANITASE PËRMES MITEVE DHE HISTORISË (I)

Arvanitasit, emigrues apo vendorë? Bajram Peçi Shumëkush që do lexojë këtë shkrim, janë tërë gjasat që të thotë se kësaj pyetjeje i është dhënë me kohë...

Gazetarët në Ballkan, të terrorizuar (FOTO & VIDEO)

Arbana Xharra & Lavdim Hamidi “Do ta heqim kokën, nëse vazhdon të shkruash për kompaninë tonë”. Ky është mesazhi telefonik që ka marrë, në korrik...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!