3.8 C
Macedonia
E martë, Nëntor 21, 2017

Lashtësia arvanitase përmes miteve dhe historisë (II)

Arvanitasit, emigrues apo vendorë? Bajram Peçi “Bing-Bang”-u shqiptar, një trillim me prirje hipoteze që nuk vërtetohet Arvanitasit në betejë, pikturëKështu është vlerësuar nga dy historianë shqiptarë. Historiani...

LASHTËSIA ARVANITASE PËRMES MITEVE DHE HISTORISË (I)

Arvanitasit, emigrues apo vendorë? Bajram Peçi Shumëkush që do lexojë këtë shkrim, janë tërë gjasat që të thotë se kësaj pyetjeje i është dhënë me kohë...

Gazetarët në Ballkan, të terrorizuar (FOTO & VIDEO)

Arbana Xharra & Lavdim Hamidi “Do ta heqim kokën, nëse vazhdon të shkruash për kompaninë tonë”. Ky është mesazhi telefonik që ka marrë, në korrik...

Si u soll Enver Hoxha me Nene Terezen. Nje histori befasuese!

Nga Blendi Fevziu  Enver Hoxha kërkoi që raportimi i bisedës konfidenciale të Ministrit të Jashtëm Francez me ambasadorin shqiptar në Paris Javer Malo të dërgohej...

Çfarë thanë për Arbën Xhaferin, Kurti, Majko, Meta e Haradinaj?

Arbën Xhaferi ka lënë një vepër të jashtëzakonshme për gjithë shqiptarët, vepër që shtrihet si në rrafshin politik e organizativ, ashtu edhe në atë...

Arbën Xhaferi në foto të rralla (Foto)

Arben Xhaferi lindi në Tetovë me 24 janar 1948. Shkollën fillore dhe të mesme e ka kryer në Tetovë ndërsa studimet filozofike në Beograd. Deri...

Misteri i vdekjes së Ismail Qemalit para 97 vjetësh

Sot janë bërë 97 vjet nga vdekja misterioze e Ismail Qemali, njeriu që më 1912 shpalli pavarësinë e Shqipërisë, në qytetin e Vlorës. Ai...

Isa Boletini për “Neue Freie Presse”: “Shqipëria pa Kosovën nuk është Shqipëri”

(Intervistë e panjohur e Isa Boletinit dhënë gazetës vjeneze “Neue Freie Presse” dhe reagimi i gazetës proqeveritare serbe “Politika” në prill të vitit 1914) Prijësit...

Historia e shqiptarit nga Maqedonia – një prej kriminelëve më të rrezikshëm në botë

Nëse po kërkoni modelin e kriminelit, nuk duhet të shkoni më larg se shqiptari Maqedonisë, ‘shtypësi i burrave’, Daut Kadriovski. Eugene S. Robinson, OZY Në të...

Murat Jashari: O Musa Xhaferri ku shkuan 14 milion franga nga fondi i luftës

Vëllai i Ismet Jasharit – komandant “Kumanovës” nëpërmjet një letre publike ia ka parashtruar kohë më parë figurave qendrore të BDI-së, por edhe disa...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!