28 C
Macedonia
E mërkurë, Gusht 2, 2017

Franca nderon Mirela Kumbaro me Urdhrin “Oficere e Nderit në Art dhe Kulturë”

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro Furxhi, është nderuar me urdhrin “Oficere e Nderit në Art dhe Kulturë” nga Ministria e Kulturës dhe Komunikimit të...

Një kopsht për Antonio Gramshin dhe “shokët” e tij, Stalinin dhe Leninin, në ish-Kinostudio

  E teksa në mbarë botën, këtë vit Antonio Gramshi po përkujtohet për 80-vjetorin e ndarjes nga jeta, nuk do të mungojë as vëmendja e...

Si të bëhesh shkrimtar: Këshillat e Hemingway për autorët ambiciozë

“Si shkrimtar nuk duhet të gjykosh. Ti duhet të kuptosh”. Ernest Hemingway (21 Korrik 1899-2 Korrik 1961) ka kontribuar shumë në “këshilla të mbledhura për...

USS Indianopolis, anija që transportoi bombën e parë atomike

Mjeti ushtarak luftoi edhe me peshkaqenët Transportonte një armë sekrete që sipas krijuesve të saj, mund të kishte dhënë një pikë kthese – përfundimtare –...

Së shpejti në gjuhën spanjolle, Dritëro Agolli e Rexhep Qosja

Para disa ditësh KultPlus shkroi mbi Jose Carlos Rodrigo Breto, një studiues spanjoll i cili ka shkruar tezën e tij me rreth 1 mijë...

Ndërron jetë ikona e filmit francez Jeanne Moreau

Aktorja franceze Jeanne Moreau ka vdekur në moshën 89-vjeçare. Aktorja, këngëtarja, skenaristja e regjisorja ishte e njohur për paraqitjen e saj në filmin Jules et...

Botimi i portreteve të rralla të Gjergj Kastriotit, Pirros së Epirit dhe Aleksandrit të...

Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut « Dars (Klos), Mat-Albania », sjell portretet autentike* të Gjergj Kastriotit, Pirros së Epirit dhe Aleksandrit të Madh, të marra...

Historia tragjike e priftit shqiptar që myslimanët e quanin engjëll

Fanatizmi i të besuarit, ndoshta është krijuar nga mohimi që na i është bërë besimit për dekada, ndonëse ka fakte historike të cilët dëshmojnë...

Statuja e Skënderbeut në Hungari, dekani i Arteve: Ngjan si serb a bullgar, ambasadori...

Dekani i Universitetit të Arteve Ardian Isufi ka reaguar ashpër pasi ka parë bustin e Skënderbeut që do të vendoset në Hungari. Përmes një...

Mentor Zymberaj mori çmimin ”TEATROPIS” në Maqedoni

Mentor Zymberaj, aktor dhe producent i njohur, mbrëmë në Shkup mori çmimi “TEATROPIS” nga Asociacioni i Kritikës dhe Teatrologëve të Maqedonisë për shfaqjet e...