Dorëshkrimi i veprës “Lufta dhe Paqja”, Tolstoit iu deshën gjashtë vite për ta përfunduar...

Leon Tolstoi konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mëdhenj botëror kurse vepra e tij “Lufta dhe Paqja” konsiderohet si një nga kryeveprat e...

Abetarja e Rilindjes

Tre vjet para se përfaqësuesit shqiptarë ta unifikonin alfabetin e shqipes më 1908 në Manastir, pesëvjeçarja Dile Ramaj po i përshkruante në pllaka shkronjat...

Së shpejti në duar të lexuesve romani “Dushkaja” i Jusuf Buxhovit

“Dushkaja”, është romani më i ri i autorit, Jusuf Buxhovi, që pritet të publikohet së shpejti Autori i mirënjohur, Jusuf Buxhovi sjell romanin më...

Shpresa Kastrati, aktore pejane nga diaspora, “shpresa” e shpresave të aktrimit shqiptar

Sevdail Hyseni- Skena teatrore e Kosovës, ka vite që përballet me vështirësi të shumta të natyrës financiare e organizative. Në mungesë të fondeve dhe projekteve...

Artisti Viktor Ferraj sjell ekspozitën “Centaur”, me punime qeramike dhe tablo që prezantohen për...

“Centaur” titullohet ekspozita personale e artistit Viktor Ferraj, që është çelur për publikun në galerinë e artit FAB. Kuruar nga Petraq Papa, punimet në...

Agnus Dei fiton çmimin e 100-të jubilar

Filmi kosovar “Agnus Dei” me skenar dhe regji të Agim Sopit, është shpallur si Filmi më i mirë i metrazhit të gjatë / Mejor...

Vikena Kamenica dhe tenori grek Stavros Salabasopolus, një koncert dedikuar muzikës tradicionale greke dhe...

“Urat e muzikës tradicionale”, një koncert i dedikuar këngës dhe muzikës tradicionale greke dhe shqiptare vjen mbrëmjen e sotme për publikun. Koncerti në Qendrën...

Historia e filmit të animuar në Shqipëri

Viti 1975 shënoi një sukses të ri, u prodhua i pari film multiplikativ shqiptar (teknika e kartonave), “Zana dhe Miri”, nga piktori Vlash Droboniku...

Komedia “Tartufi”, përfaqësimi shqiptar në Festivalin Ballkanik të Teatrit në Bursa

Komedia “Tartufi” vepër e Molierit me regji nga Kushtrim Bekteshi në skenë me aktorët e teatrit “Migjeni” është dhe përfaqësimi i Shqipërisë në Festivali...

Shkrimtari i shquarbotëror, Simon Sebag Montefiore, rivlerëson botimet e librave të tij në shqip...

Shkrimtari i shquarbotëror, Simon Sebag Montefiore, rivlerësonbotimet e libravetëtijnëshqipnga SH.B 55 Montefiore shprehet se ndihet i emocionuar që në Shqipëri janë botuar njëherësh të gjitha...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!