Kulturë

Kulturë

Kështjella e Jerinës dhe Shpella e Kusarit

Emrin e cilës Jerinë mori kështjella malore në lartësinë mbidetare 933 metra? Emrin e Jerinës ilire, mbretëreshës së luleve, që i këndoi me aq...

Në Zagreb u botua libri „Diaspora shqiptare në udhëkryq“ i Dashnim...

Libri është botuar me ndihmën financiare të Qeverisë së Republikës së Kroacisë nga buxheti për vitin 2016, si mbështetës e projektitit të Bashkësis Shqiptare...

Ansambli “Bajram Shabani” kurorëzohet me çmimin e parë në festivalin në...

Ansambli "Bajram Shabani" në festivalin ndërkombëtarë të fëmijëve në qytetin Bartin të Turqisë është kurorëzuar me çmimin e parë. Në këtë festival morën pjesë edhe...

Mësoni të vërtetat për Avni Rustemin nga antizogist në revolucionar…(Foto)

Fakte të reja historike në lidhje me figurën e Avni Rustemit, emri i të cilit sot është vendosur në shenjë nderimi në shkolla dhe...

“Takime Shqiptare”, ekspozita e skulptorit Destan Gashi dhe piktorës Barbara Gashi...

“Takime Shqiptare” quhet ekspozita e skulptorit Destan Gashi dhe piktorës Barbara Gashi, e hapur mbrëmë në hapsirat e Ambasadës së Kosovës në Austri. Ky cikël...

Faik Quku – kolonel i forcave nacionalite

Nga Eugen SHEHU/ Zemrat e ushtarëve të vjetër janë si diejt.Ato perendojnë në muzg për tiu rikthyer ditës që vjen. Për tiu falur kësisoj përjetësisë.Kjo...

Duartrokitje dhe lot gëzimi për Skënderbeun në Paris

Parisi priti dhe nderoi kryeheroin kombëtar shqiptar “Skënderbeun”, interpretuar nga aktori dhe regjisori Xhevat Limani, dhe “Donikën” interpretuar nga soprano Era Hoxha në sallën...

Në përkujtim të dëshmorit të Koshares, Ismet Mustafa

Në përkujtim të dëshmorit të Koshares nga Çerkezi i Kumanovës Ismet Mustafa, sot 18 vite më parë më 16 prill heroikisht në mbrojtje të...

Xhevat Limani me Skënderbeun pushton skenat teatrore të Europws

Teatri shqiptar në Amerikë me projektin teatror "Gjergj Kastrioti-Skënderbeu " vazhdon turin reprezentues artistik nëpër Evropë. Perdja u hap në Teatrin e Zagrebit në praninë...

Universiteti Ndërkombëtar Ballkanik anëtarësohet në Asociacionin Evropian të Universiteteve

Edhe një arritje e rëndësishme për Universitetin Ndërkombëtar Ballkanik në Shkup! Pas rangimit si universiteti më i mirë në kategorinë e mësimdhënies dhe arsimit sipas...