19.2 C
Macedonia
E martë, Shtator 19, 2017

Nga “De Profundis” e Oscar Wilde te “Udhëtimet e Marco Polos”: 10 veprat e...

Letërsia e burgut është një zhanër i formuar plotësisht. Ndërsa rrinë të mbyllur, disa njerëz gjejnë frymëzim për të shkruar, një mënyrë e mirë...

Fondacioni Dauti, përkrahës i denjë i vlerave me karakter filantropik

Me moton “5 vjet me ju! Në të mirën e shoqërisë” u shënuar 5 vjetori i themelimit të Fondacionit Dauti. Në këtë manifestim u...

Butrinti mirëpret Festivalin Ndërkombëtar të Teatrove

Skena e Butrintit do të mirëpresë Festivalin Ndërkombëtar të Teatrove nga data 18-23 korrik. Janë tri kompani teatrore të huaja pjesëmarrëse dhe ato nga...

Merita Islami nga Shkupi i mahnitë akademikët turq. Fiton garën nga mbarë bota

Merita Islami nga Shkupi i mahnitë akademikët turq. Fiton garën nga mbarë bota Merita Islami është studentja e re nga Shkupi që kanë lënë gojëhapur...

Trafikimi i organeve në filmin “Anestezion” të Noar Sahitit

Në këtë film luajnë aktorët: Blerta Ismaili, Bujar Ahmeti, Shengyl Ismajli, etj. Regjisori Sahiti ka rrëfyer për KultPlus, më shumë rreth kësaj teme dhe...

Hoxhë Elvis Naçi: Së pari vjen kombi pastaj feja

Mysafirë të kësaj jave n’Kosovës Show ishin Hoxhë Elvi Naçi dhe reperi Gold AG. Hoxhë Elvis Naçi foli për muajin e Ramazanin dhe për fenë...

Historiani: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, por pse i’u ndërrua emri gadishullit...

Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare...

Fillon ediconi i 5-të i “Animaks Skopje Fest”

Gjithsej 54 filma të animuar nga 25 shtete nga bota do të shfaqen në Festivalin ndërkombëtar për film të animuar "Animaks Skopje Fest", që...

Shënohet Dita Botërore e Bioetikës në UEJL

Me rastin e Ditës Botërore të Bioetikës, sot (19 tetor 2016), në hapësirat e Universitetit të Evropës Juglindore (UEJL), në Shkup, u mbajt manifestim për shënimin e...

“Mos zgjidhni rrugët e lehta!”, mesazhi mbresëlënës i Mirush Kabashit për studentët dhe rininë...

Të paktë janë ata artistë si Mirush Kabashi, që këto kohë të vështira të një krize morale që po jeton shoqëria shqiptare, arrinjë të...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!