7 C
Macedonia
E diel, Nëntor 26, 2017

“Bridge of Spies” me shtatë nominime për Oscar, luan edhe Marko Caka

“O Zot, jam aq shumë krenar si një aktor shqiptar të jem pjesë e një filmi të nominuar për Oscar!” ka shkruar Caka në...

Çun Lajçi: Politikanët të skuqen para suksesit të filmit ‘Shok’

“Por unë ju them atyre: duhet të turpëroheni e ju të mburreni, sepse me dekada e keni harru kastën e aktorëve e regjisorëve kosovarë...

Për Kuririn e Serbisë, Kosova bën propagandë me nominimin në Oscar

Filmi është xhiruar edhe në Mitrovicë dhe tregon jetën e dy fëmijëve në këtë kohë të vështirë për popullin e Kosovës, të gjendur përballë...

Filmi kosovar “Shoku” nominohet për Oscar

Filmi kosovar “Shok” është nominuar për çmimin prestigjioz “Oscar”. “Shok” bën pjesë në kategorinë e filmave të metrazhit të shkurtër dhe do të garojë me...

Astrit Alihajdaraj me premierë në teatrin e Vjenës

Premiera e kësaj shfaqje ka qenë më 11 janar dhe do të qëndrojë në repertorin e teatrit Theater Drachengasse të Vjenës deri më 6...

Filmi “Babai” i Visar Morinës, në konkurrencë për çmimin më të lartë gjerman të...

Shuma e parave të çmimeve për të gjitha kategoritë e filmave, aktorët, etj. është 2 milionë e 955 mijë euro. Ndërsa çmimi i parë...

KOMANDANTI I SHQYPNISË

KOMANDANTI I SHQYPNISË Një nuse lirie është nisur, Nuk po ndalet s' don të bitisur Në Kumanovë në lirin e grisur Aty donë me u stolisur.   Dridhet qyteti si...

JORGO BULO,MAGJISTARI I FJALËS QË I DHA SHPIRT LETËRSISË

Shkruan Prof.dr Vebi Bexheti,  UEJL-Tetovë Me rastin e njëmujorit të ndarjes nga jeta të Akademikut Jorgo Bulo Po mbushet njw muaj nga largimi  i hershëm nga...

Adem Demaçi e Rexhep Qosja do të kandidohen për çmimin Nobel 2016

Kandidimi do të bëhet në dy fusha të ndara: Adem Demaçi do të kandidohet për çmimin Nobel për Paqe kurse Rexhep Qosja për çmimin...

DËSHMORË NË KUMANOVË

DËSHMORË NË KUMANOVË Sikur lulet që çel Maji Bash si fletë margaritari, Ata ngriten sikur mali Gurë-kala tek lapidari.   Ikë pranvera e stina vjenë Tjetrës stinë vend i lenë Nën qiellin...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!