6.7 C
Macedonia
E shtunë, Nëntor 18, 2017

Leonardo di Caprio, film për skandalin e “Volkswagen”-it

Mediat ndërkombëtare shkruajnë se Leonardo DiCaprio do të prodhojë një film rreth skandalit të “Volkswagen”. Mësohet, se kompania e tij e prodhimit “Appian Way” dhe...

Dokumentari “Shkupi në telajo”, sonte do të shfaqet në Shkup

Ky dokumentar është pjesë e projektit të madh “Shqipëria në telajo” ideuar dhe organizuar nga Instituti i Librit dhe i Promocionit – Tiranë Në Teatrin...

DAAD në USHT i prezantoi bursat për vitin akademik 2015/2015

Shërbimi për Shkëmbim Akademik Gjerman, DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst), sot përpara studentëve dhe stafit akademik të Fakultetit Filologjik të USHT-së bëri prezantimin e bursave...

KOHË E KEQE PËR LIRINË

NGA KALOSH ÇELIKU Rrufjanët Unë i vras me poezi   Gjithë jetën u përpoqën rrufjanët Të të nxjerrin kundër meje si Poet. Edhe me kërcënime. Shpërblime Emërime në redaksi. Shoqëri. Vende...
video

Shkrimtari Mehmet Kraja flet për librin e tij më të ri (VIDEO)

Shkrimtari dhe akademiku Mehmet Kraja në emisionin “Komiteti”, ka treguar për librin më të ri, i cili pritet të publikohet së shpejti. Kraja ka...

Akademik Stipçeviq – figurë ëmblematike e ilirologjisë

Prof. Dr. Nebi Dervishi Akademik Stipçeviq – figurë ëmblematike e ilirologjisë, albanologjisë dhe intelektual i kalibrit të veçantë në hapsirat ballkanike Me rastin e 85 vjetorit...

Nobeli për Paqen shkon për Kuartetin e Dialogut Kombëtar në Tunizi

. Nobeli për Paqen i vitit 2015 ka shkuar për Kuartetin e Dialogut Kombëtar në Tunizi, që u vlerësua për kontributin pas Pranverës Arabe, në...

Koineja e Gjuhës Shqipe

Një studiues i njohur si Nikollë Daka, një pinjoll nga Hoti i burrave kreshnikë,  i burgosur dy herë nga diktatura, përkthyesi i madh i...

Mesha “The Armed Man”, kushtuar viktimave të luftës në Kosovë

“The Armed Man” është një vepër e njohur artistike muzikore skenike që bart një porosi kundër luftës. Ajo u kushtohet viktimave të luftës së...

Nobeli, te shkrimtarja bjelloruse Swetlana Aleksijewitsch

Shkrimtarja nga Bjellorusia, Swetlana Aleksijewitsch është fituese e çmimit Nobel të letërsisë për vitin 2015. Lajmin e ka bërë të njohur pak më parë...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!