Botime: Sot në Gjakovë promovohet “Dushkaja”

Buxhovi këtë promovim ua kushton shkrimtarëve Ali Podrimja dhe Teki Dërvishi Sot në Gjakovë, në Bibliotekën e Qytetit, në orën 12, promovohet romani i...

Piktura mahnitëse pa ngjyra

Në duart e artistit britanik, Benjamin Shine një copë tyl nuk është vetëm për të bërë veshjet apo edhe perdet, ai me pëlhurë bën...

Nata e madhe e Miraxhit, por a e dini rëndësinë e saj!

Për të gjithë besimtarët myslimanë kudo në botë që janë pas një muaji do të hynë në muajin e shenjë të Ramazanit, muaj ky...

Nga Parga deri në Veles, shumica shqiptarë, Foreign Office shkruan në vitin 1917 (FOTO)

Në pranverën e vitit 1917, Zyra e Jashtme e Britanisë së Madhe (Foreign Office) ndërmori një projekt të thelluar studimor për gjendjen në Ballkan. Sektori...

Kur Isa Boletini thoshte: Deri në çlirim a vdekje do të luftoj Serbë, Grekë,...

Isa Boletini, patrioti shqiptar, armiku i betuar i serbëve dhe grekëve, dhe nesër, nëse është e nevojshme, kundërshtari i pamëshirshëm i një ndërhyrje austro-italiane...

“Kudo që të shkosh, shko me gjithë zemër”- Fjalë nga i urti i që...

Konfuci ishte një politikan, mësues, botues, filozof kinez i cili jetoi në vitet 500-400 p.e.s. Mendimet dhe mësimet e tij influencuan mjaft individë në...

Poeti që do ikë nesër i mbytur në borxhe

      (Xhevahir Spahiut)   NGA KALOSH ÇELIKU   Shpatë e Skënerbeut, në brez. Topi Mic Sokolit Mitrolez i Adem Jasharit. Durim i Rugovës. Ende, nuk e nxorrëm Penën nga brezi: Armikun,...

Ja kush garon për rektor në UEJL, tregon Xhevahir Memedi (VIDEO)

Senati i Universitetit të Europës Juglindore i përbërë nga 8 anëtarë, në fillim të muajit qershor pritet të zgjedh rektorin e ri të këtij universiteti....

Nxënësit e “Jahja Kemalit” kthehen me sukese nga olimpiada “Golden Climate Olympiad” e Nairobit...

Shkolla private fillore dhe mesme “Jahja Kemal” nuk ka të ndalur në arritjen e sukeseve. Ajo krahës që ofron kushte dhe cilësi të lartë...

“Udhëtimi” i fundit i Bajram Currit: Dragobi-Kolgecaj-Zogaj-Krumë…

Nga: Ibrahim Hajdarmataj,  publicist (Kujtime te bashkekohesit, Uk Arif Hajdarmataj)   1.Babai im, Ukë Arif Ahmeti-Hajdarmataj, i cili u nda përgjithnjë nga jeta vitin e kaluar,...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!