9.6 C
Macedonia
E hënë, Tetor 16, 2017

Shteti Islamik vazhdon me shkatërrimin e trashëgimisë

Thashethemet tregojnë se blerës kudo nëpër botë nuk kanë hezituar të bashkëpunojnë me xhihadistët që me anë të tregut të zi të blejnë këto...

Akademia e Filmit Europian, stacion në Prizren

Organizatorët e Festivalit Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të shkurtër DokuFest kanë prezantuar në Prizren programin “SHORT MATTERS 2015”, turneu i Akademisë së Filmit...

Zeneli: Po vijnë ditë të mira për librin

Shkrimtari dhe drejtori i shtëpisë botuese “Buzuku”, Abdullah Zeneli, në një intervistë ekskluzive për agjencinë INA fletë për panairin e fundit të librit në...

Në afërsi të Shkupit zbulohet tempulli i Izidës

Në lokalitetin arkeologjik të qytetit romak Stobi, jo fort larg Shkupit, është zbuluar kompleksi i tempullit të hyjneshës së Egjiptit të lashtë, Izida. Ministria...

Saranda dhe Gjirokastra, streha për filmin

Edicioni i dytë i “Dea Open Air International Film Festival” do të zhvillohet nga 4 deri më 10 korrik. Festivali ndërkombëtar i Filmit ‘Dea...

Krenare Rugova shpalos 30 veshje nga pëlhurat e vjetra shqiptare

Ky koleksion përmbante 30 veshje, ku gjithsecili ishte e punuar nga materiali autokton shqiptar, dhe sipas Krenares e gjithë kjo është si koncept fillestar,...

DokuFest shpallë programin SHORT MATTERS

SHORT MATTERS! 2015 përfshin dokumentarë, fiksion, filma eksperimental dhe të animuar në një panoramë të filmëbërësve evropianë bashkëkohorë. Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të...

Librat e verës

Mihal Luharasi: “Roli mesianik i shqipes” Petro Zheji Ledi Shamku: “Ndërgjegjja e Zenos” Aleksandër Meksi: “Prralla Kombëtare”, At Donat Kurti; “Proverba”, Sotir Kolea; “Ushtari i mirë Shvejk”, Jaroslav Hashek Albatros Rexhaj: “Platforma”, Michel...

Arratisja e poetit nga ‘shtëpia me kulm teposhtë’

Nga Kalosh Çeliku Lajmi për arratisjen e Poetit të 33 dashnoreve dhe shkrimtarit disident, mik i rregulltë për çdo vit i Takimeve nën Rrap, në...

Kartolina e Picasos shitet për 166 mijë euro

Kartolina me nënshkrimin në formën e vizatimeve nga Pablo Picasso është shitur në një ankand në Gjermani me një çmim prej 166 mijë euro. “Asnjë...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!