3.8 C
Macedonia
E martë, Nëntor 21, 2017

Presheva Film Fest

Qyteti i Preshevës si dhe e tërë Lugina që nga ky vit do të pasurohet edhe me një festival të filmit me objektivë për...

Delvina Kërluku nderohet me çmim për poezinë më të mirë në Strugë

Delvina Kërluku, poete shqiptare nga Dibra,  në takimet ndërkombëtare poetike “Valët Letrare Strugane” u nderua me çmimin për poezi më të mirë të prezantuar...

Rrëfimet e shkrimtarit të oborrit: Kim Jong-Il qau para meje!

Realitet – Jang Jin-Sung dikur ishte shkrimtar i oborrit të diktatorit koreanoverior, Kim Jong-Il. Si njëri ndër “renegatët” e rangut më të lartë, ai raporton...

Aktori kumanovar Musa Isufi në skenë me Gresa Pallaskën

Aktorët dhe regjisorët kumanovarë kohëve të fundit  gjithnjë e më tepër janë duke u shfaqur në projekte të rëndësishme kinematografike. Projekti i radhës vjen nga...

Houllebecq flet për librin dhe terrorizmin fetar

“Në Francë është ushqyer mendim i gabuar për terrorizmin, qoftë ai fetar ose jo. Kjo është ajo që në Evropë e kemi të përbashkët”...

“A Perfect Day”, historia e Ballkanit lansohet në gusht

Ngjarja zhvillohet në vitin 1995 ndërsa në të luan edhe aktorja franceze Melanie Thierry. Filmi ka pasur premierën e tij në Festivalin e Kanës. Me...

Zake Prelvukaj: Politika e ka shkatërruar intelektualin!

Piktorja dhe profesorja e njohur Zake Prelvukaj në BLIC CULTCHAT flet për kulturën e Kosovës dhe prag verën e zbehtë. Mangësitë dhe përparësitë e...

“Babai” rrëmben tri çmime në Filmfest Munchen

‘Babai’ me skenar dhe regji nga Visar Morina sonte në ndarjen e çmimeve në Filmfest Munchen rrëmbeu tri çmimet në të cilat ishte në...

Piramidat e Gizes- Përtej Shkencës!

Guxim Klinaku/INA  Qyteti i lashtë i Gizës Giza është qytet arab ne Egjiptin e lashtë, i cili ndodhet shumë afër lumit Nil. Nuk është edhe aq qytet i...

Shteti Islamik vazhdon me shkatërrimin e trashëgimisë

Thashethemet tregojnë se blerës kudo nëpër botë nuk kanë hezituar të bashkëpunojnë me xhihadistët që me anë të tregut të zi të blejnë këto...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!