SH.B. “Shkupi”, 100 libra për Klubin e librit “Naim Frashëri”

Në kuadër të grupit letrar pran Shkollës Fillore” Naim Frashëri” -Studeniçan, Shkup këtë vit nën udhëheqjen e profesoreshës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe, Mimoza...

Kultura shqiptare “avullohet” në konceptin qytetar

Debati për Strategjinë kombëtare të zhvillimit të kulturës 2018-2022 vazhdon, edhe pas një sërë vërejtjesh dhe plotësimesh të versionit fillestar të hartuar nga Ministria...

“Shkodra, familja-shtëpia-historia ime” vjen përmes fotografive të rralla

Ekspozita “Shkodra, familja-shtëpia-historia ime” përmes fotografive po përcillet me interesin e publikut në qytetin e Shkodrës. Ekspozita me foto të vjetra të shtëpive shkodrane...

Shqipëria perla e fshehur e Evropës, mahnit britanikët

“Jemi vërtet të mrekulluar nga Shqipëria. Natyra ishte shumë e bukur, pavarësisht motit. Ishte interesante që t’i shikoje malin dhe detin kaq afër. Rrugët...

“Duaj marrëzisht dhe nëse të thonë që dashuria është mëkat, duaje mëkatin dhe do...

William Shakespeare ishte një nga autorët më të njohur botëror. Ai e ngriti artin poetik në majat më të larta, shkruan KultPlus. Kur flitet për...

  Poezia është e fuqishme me mesazhet e saj

Nga XHAVIT ÇITAKU Në Borås të Suedisë për të shtatën herë me radhë u mbajt Festivali “ Sofra poetike” në të cilin pos krijuesve dhe...

Da Vinçi, François dhe stratiotët shqiptarë

Lidhur me Bokalin ende nuk kemi shumë të dhëna rreth itinerarit të kësaj familje stratiote të emigruar në More nga Shqipëria. Më pas, me...

Greqi/ Statuja e Hygeias zbulohet në Spartë

Një statujë prej mermeri, me vlera të mëdha arkeologjike, së bashku me objekte të tjera antike, u gjetën në posedim të tre personave të...

Vendimi i “Komisionit” jugosllav, që shpall Aqif Blytën kriminel lufte

Më poshtë mund të lexoni dokumentin e një Komisioni shtetëror të formuar pas Luftës së Dytë Botërore. Dokumenti që mban datën e 1 marsit 1945, flet për gjoja për përcaktimin e krimeve të okupatorit dhe ndihmësve të tyre gjatë luftës. Ky Komision dënon ata që mbrojtën popullatën e Sanxhakut – shumicën e dikurshme shqiptare dhe ata që deklaroheshin si boshnjakë – nga krimet e çetnikëve dhe të forcave partizane komuniste.  Ismet Azizi KOMINIKATA NUMËR 31E KOMISIONIT SHTETËROR PËR VERIFIKIMIN E KRIMEVE TË OKUPATORIT DHE...

Vepra e Van Gogh shitet miliona euro në Paris

Një peisazh i impresionistit holandez Vincent Van Gogh i shfaqur në Paris të mërkurën pritet të shitet nga 3 deri në 5 milionë euro...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!