Da Vinçi, François dhe stratiotët shqiptarë

Lidhur me Bokalin ende nuk kemi shumë të dhëna rreth itinerarit të kësaj familje stratiote të emigruar në More nga Shqipëria. Më pas, me...

Greqi/ Statuja e Hygeias zbulohet në Spartë

Një statujë prej mermeri, me vlera të mëdha arkeologjike, së bashku me objekte të tjera antike, u gjetën në posedim të tre personave të...

Vendimi i “Komisionit” jugosllav, që shpall Aqif Blytën kriminel lufte

Më poshtë mund të lexoni dokumentin e një Komisioni shtetëror të formuar pas Luftës së Dytë Botërore. Dokumenti që mban datën e 1 marsit 1945, flet për gjoja për përcaktimin e krimeve të okupatorit dhe ndihmësve të tyre gjatë luftës. Ky Komision dënon ata që mbrojtën popullatën e Sanxhakut – shumicën e dikurshme shqiptare dhe ata që deklaroheshin si boshnjakë – nga krimet e çetnikëve dhe të forcave partizane komuniste.  Ismet Azizi KOMINIKATA NUMËR 31E KOMISIONIT SHTETËROR PËR VERIFIKIMIN E KRIMEVE TË OKUPATORIT DHE...

Vepra e Van Gogh shitet miliona euro në Paris

Një peisazh i impresionistit holandez Vincent Van Gogh i shfaqur në Paris të mërkurën pritet të shitet nga 3 deri në 5 milionë euro...

Drama “Frankeshtajn”, së shpejti premierë në skenën e Teatrit Kombëtar

Drama “Frankeshtajn”, së shpejti premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Tiranë, 31  mars - Në Teatrin Kombëtar artistët po punojnë për të sjellë në skenë për...

“Shumë zhurmë për asgjë” gati për në skenën e teatrit, nesër premiera në Eksperimental

Komedia e Shekspirit “Shumë zhurmë për asgjë” vjen në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spashivogli” me regji nga italiani Carlo Sciaccaluga. Për veprën...

“Romeo e Zhulieta”, me artistët e rinj në skenën e Metropolit

Në skenën e Teatrit të Metropolit po vijon për të rinjtë shfaqja teatrore “Rome e Zhulieta”. Historia e njohur e dashurisë midis Romeos dhe...

AKV “Bajram Shabani” nga Kumanova nuk ndalet, fitues i çmimit special në festivalin “Flakadani...

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Bajram Shabani” nga Kumanova po vazhdon të kurorëzohet me suksese të vazhdueshme. Në festivalin mbarëkombëtar “Flakadani i Karadakut” që...

Arsimi privat dhe publik me përgjegjësi të njëjta para ligjit, privati me kushte më...

Në shoqërin tonë shpesh po bëhen debate se cilat janë shkollat më me prespektiv në Maqedoni, ato private apo shtetërore (publike). Përderisa edhe shkollat...

Bashkim Shehu vlerësohet në “Prix Mediterranee Etranger” në Francë

Bashkim Shehu dhe romani i tij “Loja, shembja e qiellit” pasi fitoi çmimin letrar “Balkanika” ku edhe u botua në Francë, u përfshi në...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!