0.8 C
Macedonia
E premte, Nëntor 24, 2017

Skandaloze/ Shqiptarëve u ndalohet blerja në një shitore maqedonase

Kulmi i poshtërsimit dhe nënçmimit të shqiptarëve kësaj rradhe nuk vjen nga institucionet shtetërore ashtu siç jemi mësuar të dëgjojmë, por tani vjen nga bizneset...

Vrasja e Bin Laden, 7 milionë dollarë gjobë marinsit që shkroi librin

Një ish-komando amerikan, që shkroi një libër për rolin e tij në operacionin ku mbeti i vrarë Osama bin Laden, do t’i paguajë 7...

Sela bojkoton Mbrëmjet Strugane të Poezisë, shkak gjuha shqipe

Mehmet Latifi -INA Kanë ngelur edhe shumë pak ditë deri në fillimin zyrtar të Mbrëmjeve Strugane të Poezisë, për të cilat  është pregatitur edhe...

Banorët e Rekës së Epërme, “Nuk jemi maqedonas, jemi shqiptarë” (Video)

Video është publikuar në YouTube në pril të viti 2012 gjatë promovimit të librit “Jeta Shqiptare në fshatrat e Rekës së Epërme pranë Dibrës”. Libri...

Si ndodhi Likuidimi i Xhem Gostivarit

OPERACIONI “VRACA”- LIKUIDIMI I XHEMË GOSTIVARIT Nga Nafi Çegrani Xhemë Hasa –Simnica, /XHEMË GOSTIVARI /. … Gjersa i kisha në dispozicion të plotë një mal dosiesh sekrete nga...

Dëshmi të antikitetit dardan në Maqedoni

Kamajani (sot graviton në Komunën e Bogovinës, në Fushën e Pollogut të Republikës së Maqedonisë) është shtrirë dikur në lartësinë mbidetare diku afër 800,...

Shikoni si po “rilind” varri i Faik Konicës në Tiranë, i shkatërruar, pa emër...

Të paktën që prej muajit shtator të viti 2013, mediet kanë konstatuar që varri i një prej mendimtarëve më të shquar të kombit tonë,...

Poezi vaji për Elifen 16 muajshe

‪#‎ELIF‬ KU JE? Shishen e qumështit ta kemi gjetë Por ti Elif ku je duke "fjetë", Po vuajmë për ty spo mundemi të flejmë O shpirt i vogël,...

Iu dha lamtumira e fundit shahirit Osman Sefë Mleqani (Foto)

Rapsodi i këngëve folklorike, Osman Sefë Mleqani, pas një përballje me kancerin ka ndërruar jetë ditën e djeshme në moshën 70 vjeçare. Lamtumira e fundit...

Në Strugë institucionet kulturor të ”ndaluara” për shqiptarët!!!

Edhe pse  thuhet se Struga është një qendër e rëndësishme për kulturën shqiptare në Maqedoni dhe i atribohen kontribute në këtë drejtim me të...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!