Wednesday, January 17, 2018

UNË E TI DHE ATA!

Unë dhe ti, si dje, si sot patëm ëndërr dhe lot ... një atdhe, dhe një Zot! E ata? – Si dje si sot, S’kishin as lot as Zot, Ju bëj be,...

Veprat e të madhit Omer Kaleshi, do të zbukurojnë Shkupin

 Java e Omer Kaleshit fillon me ekspozitën në Çifte Hamam, e cila do të hapet më 1.12.2016 (e enjte) me fillim në ora 12.      ...

“Tradhtaret” Te mos kalojnë pranë varreve të dëshmorëve

"Tradhtaret" Te mos kalojnë Pranë varreve Të dëshmorëve, Sepse dheu i tyre nuk duron Të qenmen e tyre Mbi faqen e tokës." Xhevat Kadriu

Dëshmorët janë histori më vete

Nehat Jahiu/ Aty mbi një lëndinë të bleruar verë e dimër, shihen ca e ca varre të mbuluara me lule. Aty pushojnë eshtrat e bijve...

Artistët shqiptarë në Maqedoni në gjendje të mjerueshme, s’kanë ku të drejtohen (FOTO)

Aktori i njohur Bajrush Mjaku ka shprehur shqetësime se artistët shqiptarë në Maqedoni janë të diskriminuar, madje edhe kur vie puna tek paga. “Pagat mujore për...

Sot shënohet Dita e Alfabetit Shqip, Shtëpia e Kongresit në gjendje të mjerueshme (FOTO)

Sot shënohet 22 Nëntor – Dita e Alfabetit Shqip, që është festë shtetërore për shqiptarët në Maqedoni. 108 vjetori i shënimit të kësaj ngjarje...

Publikohet traileri i filmit ‘The Zookeepers Wife’, pjesë e të cilit është aktori shqiptar...

Kinematografia shqiptare gjithmonë ka korrur sukses jashtë vendit, dhe këtë gjë më së miri po e dëshmojnë edhe talentët e rinjë, të cilët çdo...

PËRURIMI LIBRIT SHQIP ME NJË TRËNDAFIL

NGA KALOSH ÇELIKU   Moti kohë nuk marr pjesë në përurimin e librave. Shkaku, se: shumica e autorëve pa vetëdije për t’u dukur në botën artistike...

Panairi i tretë i kolegjeve amerikane në Maqedoni, si të mësoni në SHBA?

Me rastin e Javës Ndërkombëtare të Arsimit, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Maqedoni organizon Panairin e tretë vjetor të kolegjeve amerikane. Ngjarja do...

Mënaj me libër të ri për Ali Ahmetin

Shkrimtari nga Shqipëria Petrit Mënaj, tani më, i njohur mes nesh edhe këtu si një njohës i realitetit të sotëm dhe historikut të shqiptarëve...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!