7 C
Macedonia
E mërkurë, Nëntor 29, 2017

Kadare sot merr titullin “Komandant i Legjionit të Nderit” në Francë

Presidenti francez, Fransua Holland do t’i dorëzojë sot shkrimtarit Ismail Kadare, titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”, që iu akordua pak muaj më parë....

Ivanov fitues i çmimit “Isa beg Isakoviq”

Presidenti i Republikës së Maqedonisëm Gjorge Ivanovm është fitues i çmimit vjetor ndërkombëtar “Isa beg Isakoviq”, që Bosnja e Hercegovina çdo vit ua ndajnë...

Dua Lipa, e mahnitshme në emisionin francez Taratata (VIDEO)

Dua Lipa ka qenë e ftuar në programin special francez Taratata. Mbrëmë ajo ka kënduar këngën e saj “Be the One” dhe më pas edhe...

Shkrim botuar në Francë në vitin 1653 : Gjergj Kastrioti sipas At Nicolas Caussin

Aurenc Bebja, Francë – 26 maj 2016 Prifti, At Nicolas Caussin, ka lindur në vitin 1583 në qytetin francez të Troyes. Ndërroi jetë në...

150 vjet nga lindja e Avdo Mexhedoviqit, “ Homerit “ të Ballkanit

Këngët shqiptare të Eposit të Kreshnikëve janë cikël këngësh epike heroike legjendare. Ato radhiten ndër shtyllat më të rëndësishme artistike të kulturës shpirtërore të...

NË SHKUP HAPET EKSPOZITA PËR ADEM DEMAÇIN

Galeria Kombëtare e Maqedonisë ka hapur në Shkup nje ekspozitë kushtuar 80 vjetorit të lindjes së veprimtarit të shquar shqiptar dhe simbolit të rezistencës...

RTV21 kremtoi 18 vjetorin – me “Ballo pranverore” (Video)

Radiotelevizioni 21 në shënim të 18 vjetorit të themelimit, sonte hapi dyert e “Ballos Pranverore” për të gjithë mysafirët vendor dhe të huaj, emra...

NË KUMANOVË U HAP FESTIVALI I TEATRIT SHQIP “KU FEST”

Mbrëmë, në Teatrin e Kumanovës u hap Festivali i Teatrit Shqip “Ku fest”, në skenën e të cilit për pesë ditë me radhë do...

Në Tetovë u shënua 170 vjetori i lindjes së kolosit të letrave shqipe Naim...

Me rastin e 170 vjetorit të lindjes së shkrimtarit, poetit dhe rilindasit, Naim Frashri, Akademia Shqiptare Amerikane e Shkencave dhe Arteve organizoi në Tetovë...

Një tjetër kandidate për Nobel: Klejda Bega, shkencëtarja që ka ndalur atomet dhe ka...

Rasti i mahnitshëm i vajzës nga Elbasani që, me kurajë, vullnet e dëshirë ka arritur majat në shkencë dhe studion ligjet fondamentale në fizikë. ...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!