Wednesday, January 17, 2018

Cili ishte emri i vërtet i lumit Vardar në kohën e Ilirëve?

Lumi Vardar apo, në shqip, lumi Bardhar. Emri i vërtetë i lumit është “bardhar” , lumi i bardhë, lum me ujë shumë, dhe shumë...

Tauk: ”Yahya Kemal” është brend i Maqedonisë dhe merret vetëm me arsim

Në një intervistë për portalin Faktor, Syrea Tauk, drejtor për marrëdhënie me publikun i shkollës ”Yahya Kemal”, thotë se kjo shkollë është një brend...

Ismail Kadare/ Përpara banjës dhe tregimet remiks të francezëve

***Tregimi “Përpara banjës” i Ismail Kadaresë, jep një vizion të ferrit të Agamemnonit që u gjend përsëri jashtë vaskës dhe u nis drejt saj,...

SHSHA: Festivali Ndërkombëtar i Poezisë në Strugë duhet të flas shqip

Shoqata Shqiptaro – Amerikane me qendër në Çikago ka reaguar kundër mospërdorimit të gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në festivalin ndërkombëtarë të poezisë në...

Projektet qeveritare në Maqedoni rrezikojnë trashëgimin arkeologjike

Projektet qeveritare dhe të komunës po rrezikojnë vlerat dhe trashëgiminë kulturore arkeologjike në Ohër. Ky alarm është dhënë nga Komiteti për trashëgimi botërore i...

Gjuha poetike është e pranishme në MSP shprehet poeti nga Shqipëria Arian Leka

Bojkoti i autoriteteve vendore-komunës së Strugës të Mbrëmjeve të 55 Strugane të Poezisë, nuk ka pengua pjesëmarrjen e poetit nga Shqipëria, Arian Leka, që...

“Blu është ngjyra e klientelizmit të kryeministrit vjollcë”

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei, arkitekt holandez Shqipëria dhe Mantova—e dyta qytet provincial në Italinë e veriut, kurse e para një vend që ende...

Nazarko sulmon Ben Blushin: Shet më shumë libra se Kadare, por…

Analisti Shpëtim Nazarko në një analizë për gazetën “Panorama”, teksa argumenton për polemikën “Shqipëri­ Kosovë” pas largimit të lojtarëve të Kombëtares, ‘sulmon’ deputetin socialist...

PUNË TË MBARË ZONJA XHADI ME POLICINË LETRARE

(Shkak: Fshirja me dhunë e SHGB “ASDRENI” (1992 - 2016) nga Regjistri Qëndror i IRJ të Maqedonisë dhe mbyllja (plaçkitja) e llogarisë rrjedhëse pa...

Zbulohet në Ukrainë alfabeti 400-vjeçar i Elbasanit

Dhurata Hamzai/ Arkeologët kanë gjetur artefaktet me mbishkrime në alfabetin e Elbasanit të shekullit të 17-të në fshatin Margaritovo të Ukrainës. Nuk është vetëm ky...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!