Monday, January 15, 2018

Shkupi, një histori ilire (Video)

Cila është historia e vërtetë e Shkupit? Si po manipulohet ajo dhe çfarë fshihet në kalanë e këtij qyteti? Të gjitha këto pyetje e...

Çela: Sistemet tona jo produkt i rastësisë, fatit të keq apo diktaturës

****  Çmitizimi i diktaturës në veprën e Shkëlqim Çelës, të cilit pak ditë më parë iu dorëzua çmimi “Kadare” nga Fondacioni Mapo, për librin...

QYSH KA DITUR ME E BË ZOTI KAQ BUKUR SHQIPËRINË

Reportazh përkujtimor për mikun tim të penës: Gani Xhafolli (1945-2015) QYSH KA DITUR ME E BË ZOTI KAQ BUKUR SHQIPËRINË      (Shtegëtime poetike nëpër Evropë). NGA KALOSH...

Shaip Beqiri, fitues i çmimit letrar “Beqir Musliu” 2016

Shkrimtari Shaip Beqiri është shpallur sot fitues i çmimit letrar “Beqir Musliu”, të cilin e ndan kryetari i Komunës, Lutfi Haziri për arritje të...

Katërmbëdhjetë aktorë për një vend pune në Teatrin Kombëtar

Gara për t’u bërë aktor rezident i Teatrit Kombëtar të Kosovës do të jetë e fortë. Janë 14 veta që konkurrojnë për një vend....

Nga nesër edhe Munichu me shtatore të Nënë Terezës [foto]

Statuja e një nga figurave më të rëndësishme të popullit shqiptar Nënës Terezë që nga nesër do të jetë prezent edhe në Gjermani, raporton...

Albano Carrisi merr nënshtetësinë shqiptare

Këngëtari i njohur italian i lidhur me vendin tonë Këngëtari i muzikës së lehtë italiane, Albano Carmelo Carrisi, ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Dekreti i Presidentit...

Këngë kushtuar të rënëve në “Lagjen e Trimave”, në Kumanovë

https://www.facebook.com/Kumanova.Fans/videos/10154218806099532/    

NË AUSTRI 17-VJETORI I ÇLIRIMIT TË KOSOVËS FESTOHET ME NJË PASDITE LETRARE DHE KULTURORE

Shkruan: Besim Xhelili Me rastin e 12 qershorit, 17-vjetorit të çlirimit të Kosovës, në qytetin Knnitelfeld të Austrisë u organizua një manifestim i pasur dhe...

MIQTË E MI BESNIK TË PENËS NUK I PËRCJELL NË...

NGA KALOSH ÇELIKU   (Kalosh Çeliku i përgjigjet me poezi Date Koçit)   Erdha, në Kërçovë. Dhe, rash në Cërvicë Varrin e stërgjyshit kaçak: Emin Çeliku. Që, ishte krahu djathtë  i...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!