A do ishte ky njeriu i duhur për t’i udhëhequr shqiptarët?

Ishte pjesë e reformave etike të Lee Kuan Yew, njeriut që e shndërroi Singaporin në një prej “Tigrave” të Azisë. Ai, i cili nuk...

Studim – ADN-ja tregon se Saharaja ka qenë e gjelbëruar dhe e populluar

Për të rindërtuar rrugën e evoluimit njerëzor në Sahara, studiuesit kanë përdorur një teknikë moderne të segmentimit gjenetik, me të cilin kanë analizuar më...

Nuk është film: gjendet anija-thesar me 200 ar

Një kompani e specializuar në gjuetinë se thesareve, Shinil Group arriti të zbulojë një të tillë. Bëhet fjalë për një kryqëzor të Marinës Perandrorake ruse...

Metoda si të shpëtojmë nga mushkonjat

Nëse ka një insekt që është me të vërtetë i urryeshëm ajo është mushkonja. Të gjithë i kemi shumë bezdi sidomos kur afron sezoni...

Nëse para larjes në makinën e enëve i lani enët me dorë, bëni gabim

Enët e përdorura rregullisht i shpëlajmë nën vrushkull uji, dhe vetëm pastaj i fusin në makinë. Jo vetëm që në këtë mënyrë procesi i larjes...

“Qumili” a e rrahu motrën, foli sot në gjykatë, por kishte një kërkesë!

Sevdai Radogoshi, i akuzuar për veprën penale të rrahjes, sot ka dalë para Gjykatës Themelore në Gjakovë. Radogoshi i njohur si ‘Qumili’, po akuzohet nga...

Labradori i fuqishëm u bë ‘mace e trembur’ kur u afrua te shkallët elektrike...

Pronarja është detyruar ta mbajë labradorin e saj në krah, sepse frikësohej nga shkallët elektrike, të një qendre tregtare në Helen të Gjeorgjisë. Megjithëse e...

Udhëtarja misterioze që ngjanë kryekëput me Donald Trumpin (Foto)

Fotografia e një udhëtareje misterioze, ka bërë xhiro në rrjetet sociale, për faktin se ngjanë shumë me presidentin amerikan. Madje, imazhi është shkrepur në një...

Pse foshnja në duart e lypëses nuk qan asnjëherë? Kjo është arsyeja shokuese

Të pastrehët, nënat e reja dhe fëmijët të cilët mbushin trotuaret për të lypur lëmoshë, bëhen shpesh pre e përbuzjes së njerëzve të ndryshëm...

Diamantët nuk janë kaq të rrallë

iamantët nuk janë kaq të rrallëD Diamantet janë një nga artikujt më të çmuar të shoqërisë, dhe shkencëtarët kanë gjetur një thesar të fshehur që...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!