29.6 C
Macedonia
E premte, Korrik 21, 2017

Mullah Omar ka vdekur nga një sëmundje

Zëdhënësi i Agjencisë së Inteligjencës së Afganistanit ka thënë se lideri i talibanëve Mullah Mohammad Omar, ka vdekur dy vjet më parë. Zëdhënësi Abdul Hassib...

Turqia përshkallëzon sulmet ndaj kurdëve. Lufta në dy fronte, e rrezikshme

Avionët luftarakë të Turqisë kanë nisur atë që konsiderohet si ofensiva më e ashpër deri më sot kundër militantëve kurdë në veri të Irakut,...

Kim Jong Un: Do e fshij Amerikën nga faqja e dheut

Diktatori i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, përdori përvjetorin e Luftës Koreane për të lëshuar një paralajmërim për të gjithë amerikanët. “Nëse na hapni...

Konfirmohet: Mullah Omari ka vdekur

Lideri i talibanëve të Afganistanit, Mullah Mohammed Omar, ka vdekur. Lajmin e bëjnë të ditur zyrtarët afganë, por grupi nuk i ka komentuar akoma këto...

Turqia ka filluar të përdor armatim më të rëndë kundrejt PKK-së!

Disa orë pas deklratës së Presidentit turk, Tajip Erdogan , i cili tha se procesi paqësor me kurdët është i pamunduar, Turqia ka filluar...

Sulmohet ambasada e Nigerisë në Egjipt, një i vrarë

Një person u vra dhe tre të tjerë u plagosën pasi persona të armatosur hapën zjarr gjatë natës në drejtim të rojës së sigurisë...

Erdogan: Nuk tërhiqemi përballë ISIS-it

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan konfirmoi sot se Turqia nuk do të tërhiqet para kërcënimit terrorist dhe do të vazhdojë me vendosmëri për luftën...

Rreth 2 mijë emigrantë tentojnë të kalojnë tunelin e La Manshit

Rreth 2 mijë emigrantë janë përpjekur të hyjnë në tunelin nënujor në kanalin e La Manshit mbrëmjen e së hënës për të arritur në...

Zyrtarja e lartë e BE-së me shami shkon tek presidenti Iranian

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini është shfaqur me mbulesë pas takimit që ka zhvilluar me presidentin...

NATO nxit Turqinë të mos e braktisë procesin e paqes me kurdët, por PKK-në...

Qeverisë turke i është ushtruar presion gjatë një takimi special të NATO-s për të adoptuar një përgjigje të përshtatshme dhe proporcionale kundrejt militantëve kurdë,...