19.2 C
Macedonia
E martë, Shtator 19, 2017

Pezullohet trafiku – Stuhia në Rumani shkakton 8 të vdekur dhe 67 të plagosur

Një stuhi e fuqishme ka goditur në fundjavë Rumaninë duke shkaktuar të paktën 8 viktima dhe duke plagosur 67 të tjerë. Stuhia goditi qytetin...

Rritet presioni kundër referendumit kurd

Është rritur presioni mbi udhëheqësit kurdë në veri të Irakut, të cilët planifikojnë të mbajnë referendum për pavarësi, më 25 shtator. Ligjbërësit në rajonin autonom...

Ishujt Karaibe pritet të goditen edhe nga uragani “Maria”

Parashikuesit e motit thanë se stuhia “Maria” është shndërruar në uragan dhe do të godasë ishujt Lliuord mbrëmjen e sotme. Të dielën, “Maria” ka qenë...

Guterres i kërkon Suu Kyisë të ndalojë dhunën kundër myslimanëve

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se udhëheqësja e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, ka “shansin e fundit” për të...

Vajza 12 vjeçe hidhet nga dritarja

Mendimi i fundit i saj shkoi për shokët e klasës, ata miq që kishte parë në bankat e shkollës ditëve të fundit. Një telefonatë...

Britania nuk mbështet referendumin kurd në Irak

Britania e Madhe “nuk mbështet aspiratën” e qeverisë rajonale kurde të Irakut për të mbajtur referendum mbi pavarësinë nga Bagdadi, tha të shtunën Ministria...

Merkel: Turqia t’i lirojë shtetasit e burgosur gjermanë

Merkel ka thënë se Gjermania do t'i ashpërsojë marrëdhëniet ekonomike me Turqinë Gjermania nuk do të ketë zgjidhje tjetër përveç se të ashpërsojë marrëdhëniet...

Koreja Veriore zotohet të realizoj planin bërthamor

“Qëllimi ynë është të barazojmë fuqinë tonë me atë të SHBA-së“ Lideri koreano-verior Kim Jing Un tha se vendi i tij ëstë pranë arritjes...

Aksion i madh në Turqi, arrestohen 74 ithtarët e ISIS

Policia turke ka kryer arrestimin e 74 personave, 73 prej të cilëve shtetas të huaj, të dyshuar për lidhje me grupin ekstremist të Shtetit...

Kurdët në Irak votojnë për pavarësi më 25 shtator

Deputetët e Kurdistanit irakian sot kanë miratuar mbajtjen e referendumit për pavarësi në zonën autonome në Irak më 25 shtator. Por mbajtjes së referendumit votuan...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!