8.1 C
Macedonia
E mërkurë, Tetor 18, 2017

Diplomacia nën kthetrat e SHIK-ut e PDK-së

Sipas analistëve, përfaqësuesit diplomatikë të Kosovës jo vetëm që dështuan t'ia përmirësojnë imazhin vendit në arenën ndërkombëtare, mirëpo disa diplomatë me veprimet e tyre...

AAK: Kuvendi i Kosovës ta themelojë ushtrinë

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë (DPMS) i AAK-së, kërkon që me urgjencë të procedohet ligji për Forcat e Armatosura të Kosovës...

Kosovarët të rrezikuar nga produktet e dyshimta dhe pa standarde

Produkte të dyshimta pa standarde dhe me afate të skaduara po vazhdojnë qarkullojnë në tregun e Kosovës. Ato rrezikojnë në masë të madhe sigurinë dhe...

Vritet në Irak terroristi kosovar i ISIS-it, Kujtim Xheladini

Një tjetër kosovar që i është bashkuar organizatës terroriste ISIS ka mbetur i vrarë. Emri i tij është Kujtim Xheladini dhe ai është nga Gjilani,...

Qytetarëve të Kosovës s’po i del as rroga

Paga mesatare në administratën shtetërore në Kosovë arrin në 429 euro, në sektorin privat 349 euro, derisa konsumi për ekonomi familjare në vit llogaritet...

Serbët kërkojnë që Gjykata Speciale të formohet nga OKB-ja

Kryetari i Listës Serbe, Aleksandar Jabllanoviq, ka deklaruar sot se “Prishtinës zyrtare nuk duhet t’i jepet një mundësi e dytë për të formuar Gjykatën...

Sot, 25 vjet nga dëbimi i punëtorëve të Radio Televizionit të Prishtinës

Para 25 vitesh, më 5 korrik të vitit 1990, okupatori serb mbylli dhunshëm Radio Televizionin e Prishtinës. Mbyllja e RTP-së paraqiste fillimin e fushatës së...

“Šiptarska plaža” e ndaluar për shqiptarët

“Siptarska plaza” (termi pezhorativ për Plazhin e shqiptarëve v.j.) është disa qindra metra larg pendës së Ujmanit, liqenit artificial më të madh në Kosovë. Atë...

Arrestohet kosovari që kërkohej nga Interpoli

Arrestohet në pikën kufitare të Qafë Prushit një shtetas kosovar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje. Në pranga ka rënë Shukri Hoti 41 vjeç,...

14 persona të kafshuar nga gjarpërinjtë për dy muaj në Kosovë

Përveç pickimit nga rriqrat, këtë vit qytetarët e Kosovës po përballen edhe me rrezikun nga gjarpërinjtë. Dy muajt e fundit, në Klinikën infektive në...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!