6.7 C
Macedonia
E shtunë, Nëntor 18, 2017

Lugina protestoi sot “Kundër diskriminimit”

Me moton “Kundër diskriminimit”, të premten në Preshevë, në sheshin e “Dëshmorëve”, para godinës së administratës lokale, u zhvillua protestë në të cilën u...

Protestë në Preshevë në organizim të veteranëve të UÇPMB-së

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së në Preshevë, në koordinim me shoqërinë civile sot do të zhvillojnë një protestë gjithëpopullore, ku do të...

Kroacia mbyll kufirin me Serbinë

Kroacia ka mbyllur tetë pika kufitare me Serbinë deri në “njoftimin e radhës”, për shkak të fluksit masiv të migrantëve dhe refugjatëve, ka bërë...

Imami i Bujanocit: Preshevarët ndihmuan kriminelin shiit që ka masakruar myslimanë (Foto)

Në rrjetet sociale po qarkullon një fotografi e një refugjati, i cili është paraqitur si person i përndjekur dhe i ikur nga lufta. E...

Asnjë libër nga Kosova nuk ka arritur për nxënësit e Preshevës

Qeveria e Kosovës me datë 8 maj të këtij viti kishte thënë se shqiptarët e Luginës së Preshevës nga një shtatori i këtij viti...

Emigrantët mbërrijnë tani në Kroaci

Pas mbylljes të kufirit të Hungarisë në vijën ndarëse me Serbinë, refugjatët sirianë, janë duke kërkuar rrugë të reja për të hyrë në vendet...

Ja dosja e dokumenteve për AKSH-në në Luginë

“Epoka e re” ka siguruar vendimin për themelimin e Asociacionit të komunave Shqiptare (AKSH) të Luginës së Preshevës. Asociacioni i komunave me shumicë shqiptare të...

Hungaria mbyll kufijtë, refugjatët e ngujuar fillojnë grevë urie (Video/Foto)

Pika kufitare në Horgos, në kufirin serbo-hungarez, ndërkohë që refugjatët po mblidhen përballë rrethojave të vendosura duke insistuar që policia hungareze t’i lejoja të...

SnapChat e prezanton Malin e Zi me tingujt e çiftelisë nga Ulqini (Video)

Rrjeti social SnapChat, për çdo javë poston nga një video nga vende të ndryshme të botës. Këtë javë, shfrytëzuesit e Snapit kanë pasur rastin të...

Qeveria e Kosovës e njeh Asociacionin e Komunave Shqiptare (AKSH) në Preshevë

Shpallaja e Asociacionin e Komunave Shqiptare ka bere jeohone dhe po pershëdetetet edhe nga struktura dhe personalitet shqipatre e joshqiptare jashta Luginës. Keshtu Keshtu...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!