Opinione

Opinione

Qeveria e ardhshme do të udhëhiqet nga LSDM-ja, BDI-ja e LR...

Sulejman Mehazi Për besë kotë lodhemi duke biseduar, shkruar e bërë analiza kombinatorike kush?, cili?, e cila parti do koaliciononte për formimin e qeverisë së...

Lufta në komunën e Likovës, kryeparlamentari nga Gostivari

Nga Nehat JAHIU/ Tani mund të mos jenë shumë gjëra të vërteta që thuhen dhe shkruhen. Të gjitha këto së shpejti do të vërtetohen se...

JA SHANSI PËR TË SHPËTUAR NGA GRUEVSKI!

Sulejman Mehazi Edhe pse e thyer, e plagosur, e dërmuar përsëri mbeti e gjallë dhe e parë partia qeveritare VMRO e Gruevskit. Tani fjalën e...

VAPË E MADHE POLITIKE NË SHKUPIN SHQIPTAR

NGA KALOSH ÇELIKU “Vëllezërit” e Njerkës, vitet e fundit janë tërbuar pa kokë: Edhe, lehin rrugëve të Shkupit, e hanë veten si “patriotë maqedonas” ende...

Varret e Dibrës po ulërijnë

Nga Gjergj Lura Prolog- Epilog Pllaka e varrit u mbyll, dielli i mesditës u zhduk në zymtësin absolute, zhurma e njerëzve që e varrosën filloi të bëhej...

KUSH JANË VMRO-ca NË BDI

Petrit Menaj  Vite më parë kur botova librin; “Shqiptarët në Maqedoni para Sfidash për Identitet” pata kritika në lidhje me shtruarjen e problemit të ruajtjes...

Ja çka e pret Maqedoninë, Ivanovin e Gruevskin

Muhamer Pajaziti Maqedonia nuk është ndonjë forcë apo faktor në arenën ndërkombëtare. Për tu dëshmuar kjo nuk duhet ndonjë ekuacion i vështirë matematik apo analizë...

Disa të vërteta për lepurushin Idajet Beqiri i njohur si Alban...

Arben LLALLA Idajet Beqiri i njohur në trojet shqiptare përtej kufirit të shtetit amë si mashtruesi Alban Vjosa po na bënë moral patriotik duke sulmuar...

Presidenti i Maqedonisë e paska parashikuar luftën, por…

Nga Hamdi Ndrecaj. Presidenti i shtetit artificial monstrum e paska pas parashikuar edhe fillimin e luftës së sërishme në Maqedoni. Pra, a është Ivanov vet...

Kush është Milovan Drecun-i?

Bardhyl Mahmuti Nga serbët e parë që reaguan kundër vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Marrëveshjen e Asociacionit të Komunave serbe, reagimi i Milovan Drecun-it zuri...