Zgjidhja me shpejtësi e emrit të Maqedonisë si shpresë për hapjen e negociatave

Nga Ervis Iljazaj Më në fund, pas një historie të gjatë dhe të mundimshme, Greqia dhe Maqedonia kanë arritur një marrëveshje për ndryshimin e emrit...

Ekstradimi i Gylenistëve: Gjeopolitika nuk ka parime, ka interesa

Ervis Iljazaj Ekstradimi i disa shtetasve turq me kërkesë të Turqisë, sepse dyshohen si anëtarë të Lëvizjes FETO, lëvizje e shpallur si terroriste dhe e...

Kur ndërtimi fillon shtrembër nga themelet, më tutje nuk mund të drejtohet pa u...

Qenan Aliu/ Të kuptohemi, paralajmërimi për ngritjen padi penale kundër kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi nga Vmro-Dpmne është frazë boshe dhe tentim për të defokusuar...

Emri sllav i Maqedonisë-tapi për pronësinë maqedonase

Shaban Murati Euforia e tanishme e diplomacisë greke dhe maqedonase për zgjidhjen e konfliktit të tyre të vjetër për emrin, duket se bazohet në vullnetin...

Reçaku në 19-vjetorin e masakrës

Skender Karaçica/ Lajmi për masakrën e Serbisë në Reçak tronditi tërë botën.Fshati i djegur,të varë e të plagusur,kundërmon erë gjaku në dëborën e bardhë të...

Edi Rama në Uashington vetëm për të bërë një “lajm”, për ndonjë shtrëngim duarsh...

Nga Beqir SINA/ Disa ngjarje mbeten në kujtesë për gjithmonë, - dhe nuk harrohen, por janë dhe disa nga ato ngjarje që janë nga ato...

Si po ndërhyn Putin në demokracitë perëndimore!

Në fund të viteve ’80, kur Mikhail Gorbaçov prezantoi perestrojkën, Rusia bëri paqe me Perëndimin. Në atë kohë ishte e mundur të krijoje idenë...

DREJTËSIA VONOI 15 VJET PËR SOPOTIN !

Suat Saqipi "Isha gazetarë në MTV programi në gjuhën shqipe dhe me kujtohet dita kur ndodhi kurthi i minuarë ndajë ushtarëve polak të KFOR-it !...

Tangoja e fshehtë e Zaevit me Mickoskin?!

Naser Pajaziti/ Fillimi i marsit hapi derën e bashkëpunimit dhe lojës së sinkronizuar mes kryeministrit Zoran Zaev dhe liderit të VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski. Derën i pari...

Zeka i Besës e godet Arbana Xharrën

Shkruan: Zeqirija Ibrahimi (Shkas: Alon Ben-Meir & Arbana Xharra, “Kali i Trojës së Erdoganit në Maqedoni”, https://alonben-meir.com/writing/kali-i-trojes-se-erdoganit-ne-maqedoni/?lang=sq – 14.06.2018) “Qeveria e Turqisë dhe z. Erdogan...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!