Në përkujtim të kryeheroit tonë, Gjergj Kastriot Skënderbeut

Nga Abdulla Mehmeti/ Sot, më 17 janar mbushen 550 vjet nga shuarja e kryeheroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut. Ky përvjetor u shënua dhe do të...

Ivanov po nxit trazira ne Maqedoni

Urim Saliu Ivanov po nxit trazira ne Maqedoni.Ai nuk i do shqiptaret dhe per me keq ai haptazi i urren ato.Ai nuk dekreton nje ligj...

SHQIPTARËT DHE AFTËSIA SHTETFORMUESE

Xhelal Zejneli/ Serbia vazhdon të ndjekë ndaj Kosovës luftë speciale. Në krye të kësaj lufte speciale qëndron kryetari i Serbisë – A. Vuçiqi. Deklaratat luftënxitëse...

Ngritja e tensioneve të panevojshme mes Kosovës dhe Serbisë

Nga Abdulla Mehmeti/ Në mëngjesin e ditës së sotme u vra para zyrës së tij në Mitrovicë të Kosovës, Oliver Ivanoviç, njëri nga politikanët serbë...

Kthimi i ushtrisë së vdekur greke

Nga Gani Mehmetaj Greqia po kthehet në Shqipëri me ushtrinë e vdekur. Fantazmat e ushtarëve që vranë e dogjën territoret shqiptare nga Çamëria deri në...

Fjalët e qiririt

Qiriri që duhet ndezur nuk është simbol i ngadhënjimit mbi të tjerët, ai është simbol i ngadhënjimit mbi veten. E ata që ngadhënjejnë mbi...

A JEMI TË GATSHËM NE SHQIPTARET QË TA JETËSOJMË SI DUHET LIGJIN PËR GJUHËT...

Vebi Bexheti/ Fjalën e kam për Ligjin e përdorimit të gjuhës shqipe, por meqë ligji u soll me këtë emër, do e quaj si të...

Reçaku në 19-vjetorin e masakrës

Skender Karaçica/ Lajmi për masakrën e Serbisë në Reçak tronditi tërë botën.Fshati i djegur,të varë e të plagusur,kundërmon erë gjaku në dëborën e bardhë të...

Pse duhen rishikuar ato që na kanë mësuar për Skënderbeun

Nga Artan FUGA/ Përse unë dua të rishikohen ato që më kanë mësuar ideologjikisht për Heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti, Skënderbeu. Gojëdhëna e shpatës dhe e...

Djalit tim të dashur

Sulejman Mehazi Kujdes, djali im i dashur, të lutem mos i besoni çdo kujt!, shumica e shokëve, miqve dhe njerëzve të sotëm postmodern nga goja...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!