17.5 C
Macedonia
E enjte, Shtator 21, 2017

Politika, konsensus apo konflikt?

Adea Hasi/ Vendosja e fjalës politikë në krahasim me dy fjalë krejt të kunderta njëra me tjetrën na bën të mendojmë dhe reflektojmë menjeherë...

Gjergj Kastrioti-në thumb të aziatikëve shqipfolës

Arsyeja pse nuk e dashkan hoxhallarët e Kosovës e islamikët tru shpërlarë heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastriotin-Skënderbeun, qenka, sepse ai paska vrarë myslimanë. Po...

Qosja: Ky pushtet s’ka ardhmëri

Akademiku Rexhep Qosja ka reaguar në lidhje me zhvillimet e sotme, ku u arrestua deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti dhe dhjetëra aktivistë të...

Dashuria për atdheun, më e madhe se etja për fitim

Nga Ferit Lika/ “Në këtë fillimshekulli të ri, shqiptarët duhet të ecin përpara, duke njohur tea shkuarën, duke punuar me drejtësi të tashmen, për ta...

Mungesa e bekimit të flamurit kombëtar në çdo 28 Nëntor nga Kryepeshkop Anastasi

Arben LLALLA Në këtë përvjetor të 103 të shpalljes së pavarësisë, nuk mund të mos bëjmë një vështrim dhe të shohim sesa të pavarur realisht...

Lufta e Tretë

Roger Cohen/ Si ia shpjegon mamaja fëmijës fillimin e Luftës së Parë Botërore, problemin e tashëm sirian dhe Luftën e Tretë Botërore “Mami, të lutem,...

Kombi Shqiptar është një dhe i pandarë!

Nehat Hyseni/ Viti 1999 në Kosovë shënoi kthesë të madhe në Kosovë, duke e çliruar atë nga kthetrat e regjimit të egër dhe fashistë...

A duhet bërë luftë që më dashtë flamurin e Kosovës?

Nexhmedin Spahiu/ Tani kur po bëhën 103 vitë nga kur u ngrit flamuri kombëtar shqiptar në Vlorë, qëndrimi i shqiptarëvë të Kosovës ndaj flamurit kombëtar...

Opozitë e moj virane, na thave na bëre krane!

RAMADAN RAMADANI/ Një personalitet i lartë i partisë qeveritare shqiptare në Maqedoni; i BDI-së, para disa muajve në një pranim solemn me rastin e një...

Të gjithë merren me BDI-në. Pse?

Çka bën BDI, në kohën kur të tjerët merren me të? Ajo po vazhdon të sillet si forcë normale politike, me përgjegjësi institucione dhe...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!