6.7 C
Macedonia
E premte, Nëntor 17, 2017

Heroi i Millosheviqit kthehet në vendin e krimit

Reagim lidhur me ardhjen e kriminelit serb Lubisha Dikoviq në Kosovë Nga Bardhyl Mahmuti Sintagma e njohur që tërheq vërejtjen se shpesh ndodh që «krimineli...

(Mos) Zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit

Ejup Berisha/Meqë në rend dite ka ardhur qështja më e rëndësishme dhe e pashmangshme për shqiptarët e Maqedonisë apo tani pas 14 vitesh është...

Shqiptarët kanë shkruar me alfabetin e tyre që nga koha ilire e pellazge

(sprovë për analizë të historisë së alfabetit të gjuhës shqipe)  Nga Abdulla Mehmeti   Gjuha shqipe është shkruar me disa alfabete, shumë më parë se të...

Kongresi i Manastirit -,,Shtëpisë muze”,ashtu siç na e la historia

Vebi Bexheti - KONGRESI I MANASTIRIT, KURORËZIMI I LUFTËS SË GJATË PËR NJË SHKRIM E NJË GJUHË SHQIPE Edhe ky Nëntor, Manastirin e dikurshëm shqiptar...

Dalldisja drejt Manastirit dhe Marshi i Barabajt

Shkruan Fërgim Demiri- INA “Allalla, o rezil e katil, allalla, Shtroni udhën me hithr' e me shtok turfanda, Gumëzhit, o zinxhir e kamçik, baterma,...

Shqipja s’ka emër në Maqedoni

Muhamer Pajaziti/ Katërmbëdhjetë vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, lideri i BDI-së Ali Ahmeti deklaroi se, shqipja mbetet një nga projektet më të mëdha...

Bandat në Botë dhe Bandat Shqiptare

Nga Migjen Kajtazi/   Javen e kaluar, duke pirë kafe me shokun timë Alban Ismajlaj, si zakonishtë filluam bisedën me tematë aktuale. Zgjedhjet politike në Zvicër...

Reagim ndaj shkrimit “Edhe islamofobia është terrorizëm”

Aurel DASARETI /  Pra disa ditësh u takova me një mik timin, nuk ishim parë për disa vite, më tha: - “A e din çka Aurel,...

“Burgosja” e librave për nxënësit shqiptarë të Luginës

Nehat Hyseni/ Serbia e Aleksandar Vuçiqit, edhe 16 vjet pas çlirimit dhe pothuajse tetë vjet pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, në raport me shqiptarët...

Diplomacia e Bali Katravellës

Nga Xhafer SHATRI/ Ky shkrim nuk do të shihte dritën, sikur në një tv kombëtar, të mos vinte nga Parisi një zë i çjerrë, i...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!