8.1 C
Macedonia
E enjte, Tetor 19, 2017

Si (s)hoqi dorë Kosova nga pjesa veriore e saj?

Nehat Hyseni/ Kosova sot është e detyruar që të negocioj, e jo të dialogoj me Serbinë, me ndërmjetësimin e BE-së, për territorin e vet,...

Sa parti politike u duhen shqiptarëve në IRJM?

Halit Naxhaku/ Shqiptarëve të IRJM-aqedonisë, aktualisht u duhet të kenë vetëm një Parti politike të vetme deri sa të zgjidhet cështja madhoro-kombëtare e tyre e...

Roli i prokurores, i ngjajshëm me atë të kadiut

Nga Reshat NEXHIPI / Ja pse. Edhe ky, i kohës së Turqisë, objekt shqyrtimi kishte mosmarrëveshjen e dy vetave, këmbë e kokë analfabetë dhe, pa...

Rikthim në pikën Zero

Medai SHAHOLLI / Në pamundësi për të gjetur alternativa të reja të avancimit të pozitës dhe statusit politik të shqiptarëve në Maqedoni,  integristët e DUI-it,...

A do të bëjmë përsëri gabimet e njejta

Nga Lura POLLOZHANI / Fushata për zgjedhjet e ardhshme ka filluar, zyrtarisht apo jo zyrtarisht , po vërehen ndryshimet në sjelljet e politikanëve tanë,...

Çfarë fshihet pas “Kumanovës””?

Nga Dionis Xhafa/ “Kumanova” është ndër ata raste, aq të dyshimta, aq të mbushura me mister e teori komploti, sa ngjarja që ka ndodhur në...

Argumentet dhe dëshmitë se përse Ali Ahmeti s’ka vend në Kumanovë

Huzeir Mustafi/ Që BDI është parti e dështuar është dëshmuar tani më shumë herë dhe se çdo ditë që kalon BDI zhytet edhe më...

PUNË AXHAMINJSH

Fadil LUSHI/Dikur moti, kur unë dhe gjenerata ime ishim në moshë të mitur, “bënim ca punë axhaminjsh”. Mandej kur “fituam pjekurinë mendore”, punët i...

Përfundimisht e kuptuam se MO-ja nuk po realizohet

Ejup Berisha/ Kjo marrveshje për ne ka mbetur vetëm fontanë deshirash dhe motiv për të shpresuar se do të zbatohet ndonjëher. Kaluan 14 vite nga...

Po vjeeen…. S`po vjeeen… Alia…?!

Osama Muadini Po vjen… Spo vjen… Kush?... Alia!... Pse të vije?... Nuk ka çka na duhet… S`duhet të vijë… S`do e lejojmë të vijë… Do...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!