3.8 C
Macedonia
E diel, Nëntor 19, 2017

Ekstremizmi islam te shqiptarët

Abdylmenaf BEXHETI/ Për t’i parandaluar keqkuptimet eventuale, që në fillim dua të nënvizoj se personalisht, por edhe nga kultura dhe tradita familjare jam besimtar, shpresoj...

Hakmarrja e Kaçakut për burrin e pushkës

Kalosh Çeliku/ Im Atë, Emin Çeliku pranë oxhakut rrëfente shumë ngjarje historike interesatne për atë kohë qorre, kur Zonja Vdekje na ecte këmba -...

Despotët dhe zvarranikët shqiptarë

Lis Bukuroca/Despotët nuk kanë mundësi të mbijetojnë aty ku ka demokraci të vërtetë dhe grupe parlamentare, që ushtrojnë një kontroll të përhershëm të qeveritarëve,...

BDI partia më e fortë shqiptare?! Futja kot

Aurel RAKIPLLARI /  "Bashkimi Demokratik për Integrim vazhdon të jetë subjekti më i fuqishëm politik te shqiptarët në Republikën e Maqedonisë, duke pasur besueshmëri të...

Bashkimi i opozitës

Artan DIKA / Shumë gjëra varen nga qëllimi kryesor dhe vullneti për realizimin e tij. Gjërat tjera dytësore nuk mund të jenë problem nëse ekziston...

Rinjohje pas 30 vitesh e ish të burgosurve (a)politik të Idrizovës

Halit NAXHAKU/ Kishin kaluar 30 vjetë e më shumë derisa njërit nga shokët që kishim kaluar, nga 1,2, 3 -5 e me shumë se një...

Një popull pa farë dhe pa shpirt nuk e duan shqipen në Strugën e...

Faton Pollozhani/Shpirti ushqehet me art dhe poezi ,por dikush e ushqen edhe me urrejtje! Partitë politike dhe shoqatat jo qeveritare mburren që janë duke mbjellur...

Reformat në arsim imperative shoqëror i shqiptarëve

Sheval MEMISHI/ Nëpër shkollat fillore dhe të mësme në vend, filloi viti i ri shkollor. Risi e vjetër edhe e këtij viti shkollor për shqiptarët...

Nuk varet nga Edi Rama, ‘pajtimi’ i shqiptarëve me serbët!

Kimete Berisha/Edi Ramës duhet t'ia bëni me dije se nuk është ai Enver Hoxha që flet me Vuçiqin për Kosovën, si për bahqe të...

Ëndërrimtarët Rama e Vucic, të mbështjellur me lëkurë qengji

Muhamer Pajaziti/Edi Rama dhe Aleksandar Vucic, dy kryeministra me xhepa bosh, u shfaqën para kamerave në një debat për promovimin e idesë së pajtimit...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!