7.9 C
Macedonia
E martë, Tetor 17, 2017

Llafologjia e politikës shqiptare në Maqedoni

Media Shaholli/ Duket sikur politikanët shqiptarë nga të dya  forcat politike si Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi, në bisedimet e fundit për zgjidhjen e...

Faktet janë të pashpirtshëm

Nga Afrim Tahiri/ Sa po vjen e po zbardhet një dilemë kurse kjo po e shtron një pyetje tepër “misterioze”! Të supozojmë se Sulejman Rexhepi...

Portret i gruas së hekurt që mbrrin në Tiranë

Ajo është një gjermano lindore. Ndoshta e vetmja udhëheqëse e Europës së sotme që e njeh mirë botën e ish vendeve komuniste. Ndoshta pikërisht...

Trajektore mbi politikat moniste

Nga Ismail ARSLLANI/ Gjatë lëvrimit përmbajtjesor të materialeve, dokumenteve dhe dosjeve komuniste të sajuara në Maqedoni, në funksion të hartimit të librit publicistik të...

Shans i madh që shqiptarët mbështeten nga një politikane si Angela Merkel

Nga Mimoza KELMENDI/ Arsye, rregull, kompetencë, - janë këto karakteristikat themelore të politikanes më të rëndësishme në Gjermani dhe Europë. Shumë herë ajo është...

I lodhur duke u ndier fajtor!

Albatros REXHAJ / Nuk kam fjalë për të përshkruar hidhërimin tim për vrasjen e pabesë të turistëve çekë, por – dhe këtë e them...

Vrasje që nxin kombin!…

Nga Dionis Xhafa/ Stigmatizimi i shqiptarëve, sidomos nga evropianët, tek të cilët, si pasojë e të shkuarës sonë dhe e ngjarjeve të dhimbshme, na kanë...

Mëkatet e Gruevskit dhe Ahmetit

Muhamer Pajaziti/Maqedonia gjendet përball një krize të rëndë politike, faturën e së cilës në rrethana normale do të duhej ta paguanin Greuvski e Ahmeti. Po...

Kriza e Greqisë mund të jetë e mirë për Evropën

Nga David Ignatius/  Shumë komentues e kanë parë krizën financiare greke si një ushtrim të marrëzisë. Për shembull, ish-Sekretari i Thesarit, Leri Samers, e krahasoi...

Shoqëria e padrejtë kalbëzohet dhe shthuret

Halil MATOSHI/  Shoqëria kosovare dhe klasa politike (institucionet e shtetit) kanë dështuar në raport me drejtësinë ndërkombëtare dhe shtetin e së drejtës në tri...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!