1.3 C
Macedonia
E mërkurë, Nëntor 22, 2017

Çfarë tregon shteti islamik mbi natyrën njerëzore dhe torturat!

Nga David Ignatius / Raportimi në lidhje me shtetin Islam, në mënyrë të pashmangshme do të thotë t’i shikosh videot e saj, por kjo...

Për çka është i interesuar Uashingtoni në Maqedoni?

Selim IBRAHIMI / Mediat në Shkup raportojnë se Mogeherini do ta marrë rolin e Hanit, diplomatit jo aq të shkathtë të BE-së i cili...

Gruevski dhe Vuçiq në një tren me Ciprasin

Muhamer Pajaziti/ Pas rënies së Jugosllavisë në fillim të viteve të 90-ta, shumica e republikave që përbënin këtë federatë aspironin të bëheshin anëtare të...

Për Srebrenicën – me lot e dashuri!

Enver ROBELLI/Në 20-vjetorin e shfarosjes së myslimanëve të Srebrenicës: kujtim, zemërim dhe shpresë. Kur të shkoni në Srebrenicë nuk mund t’i ndalni lotët. Në hyrje...

Kërrsh në Maqedoni: Opozita braktis negociatat!

Deutsche Welle/ Lideri i opozitës maqedonase dhe kryetari i socialdemokratëve Zoran Zaev, ka shpallur të dështuara bisedimet për zgjidhjen e krizës në të cilën...

Një gangster hipokrit dhe gjakftohtë ballkanas

Arben Rrozhani/Në Ballkan, ka ende disa kriminelë të deklaruar lufte, që janë ende në pushtet, apo afër tij, duke ndikuar ende në mbetjen e...

Maskarada ndërkombëtare e drejtësisë

Bardhyl Mahmuti / Njëzet vjet pas vrasjes së mbi 8000 civilëve në Srebrenicë të Bosnjës, Rusia e Putinit përdori veton në Këshillin e Sigurimit dhe...

Rusia dhe gjenocidi serb në Srebrenicë

Frank SHKRELI/ Me rastin e 20-vjetorit të masakrës serbe mbi popullatën civile boshnjake në Srebrenicë të Bosjnjës, Britania e Madhe kishte paraqitur një projekt-rezolutë në Këshillin e...

Akuzat dhe dëshmitë për diskriminim politik

Valentina Stojançevska/ Ka më shumë se katër vite që Ligji për mbrojtje nga diskriminimi është miratuar në Maqedoni, por si duket ende gjendemi në...

Letër Hoxhë Efendisë

Nga Naser Aliu / Hyje në odën e mbushur me tym dhe ngriheshin nga vendi së paku njëzet veta. Si zakonisht, vije i fundit; sigurisht...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!