Monday, January 22, 2018

Maqedonia në vorbullën e fqinjëve antishqiptarë

Nga Brahim ABDYLI / "Hapi i parë në likuidimin e një populli është të fshini kujtesën e tij. Shkatërroni librat e tij, kulturën e tij,...

Ne nuk mund të jetojmë në Shtetet e Bashkuara të Europës!

Nga Mustafa NANO / Po e filloj me një synopsis të një artikulli me titull “Europa në 28 versione dhe mundimi ynë për të...

Çfarë tregon shteti islamik mbi natyrën njerëzore dhe torturat!

Nga David Ignatius / Raportimi në lidhje me shtetin Islam, në mënyrë të pashmangshme do të thotë t’i shikosh videot e saj, por kjo...

Për çka është i interesuar Uashingtoni në Maqedoni?

Selim IBRAHIMI / Mediat në Shkup raportojnë se Mogeherini do ta marrë rolin e Hanit, diplomatit jo aq të shkathtë të BE-së i cili...

Gruevski dhe Vuçiq në një tren me Ciprasin

Muhamer Pajaziti/ Pas rënies së Jugosllavisë në fillim të viteve të 90-ta, shumica e republikave që përbënin këtë federatë aspironin të bëheshin anëtare të...

Për Srebrenicën – me lot e dashuri!

Enver ROBELLI/Në 20-vjetorin e shfarosjes së myslimanëve të Srebrenicës: kujtim, zemërim dhe shpresë. Kur të shkoni në Srebrenicë nuk mund t’i ndalni lotët. Në hyrje...

Kërrsh në Maqedoni: Opozita braktis negociatat!

Deutsche Welle/ Lideri i opozitës maqedonase dhe kryetari i socialdemokratëve Zoran Zaev, ka shpallur të dështuara bisedimet për zgjidhjen e krizës në të cilën...

Një gangster hipokrit dhe gjakftohtë ballkanas

Arben Rrozhani/Në Ballkan, ka ende disa kriminelë të deklaruar lufte, që janë ende në pushtet, apo afër tij, duke ndikuar ende në mbetjen e...

Maskarada ndërkombëtare e drejtësisë

Bardhyl Mahmuti / Njëzet vjet pas vrasjes së mbi 8000 civilëve në Srebrenicë të Bosnjës, Rusia e Putinit përdori veton në Këshillin e Sigurimit dhe...

Rusia dhe gjenocidi serb në Srebrenicë

Frank SHKRELI/ Me rastin e 20-vjetorit të masakrës serbe mbi popullatën civile boshnjake në Srebrenicë të Bosjnjës, Britania e Madhe kishte paraqitur një projekt-rezolutë në Këshillin e...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!