“Rafall”, NATO, BE dhe “qërshia mbi tortë”!

Nga Destan JONUZI Kjo javë do të jetë java vendimtare për Maqedoninë dhe qytetarët e saj, këtë javë Maqedonisë i bëhet e qartë se përpjekjet...

SAMITI I NATO-S DHE “RREZIKU” AMERIKANO-GJERMAN!

Presidenti amerikan tha javën e kaluar në fjalimin e mbajtur në Montana se do të shkojë në takim, “për t’ i thënë NATO-s: ‘Ju...

Në Prespën e vogël, rrodhi një ngjarje e madhe

Iljasa Salihu/ Çërçilli thoshte se politikani bëhet burrë shteti kur fillon të mendojë për brezat e ardhshëm dhe jo për zgjedhjet e ardhshme! Në...

Apel për kujdes këtyre ditëve në Shkup: Mos bini pre e skenarëve?!

Gazeta “Lajm”, apelon tek të gjithë qytetarët e Maqedonisë, të jenë të kujdesshëm në situatën e krijuar në Shkup, pasi që ndërroi jetë i...

Platforma e pambaruar e shqiptarëve të Maqedonisë

E drejta e rajonizimit territorial dhe e decentralizimit të plotë sipas standardeve integruese të BE-së, do të duhej të jenë prioritet i betejës politike të shqiptarëve...

“Blick”-u i Zyrihut vlerëson njëanshëm gjestin e Xhakës dhe Shaqirit me simbolin e shqiponjës

Nga Arif EJUPI/ Blick një e përditshme bulevardeske e Zyrihut me drejtorin e saj sportiv Felix Bingesser, paanalizuar fare-fare zhvillimet e mëhershme në kombëtarën e...

Greqisë jepja gjithë tasin e groshës, prapë do grindet për një lugë që ka...

Nga Arben Llalla Disa ditë më parë Greqia lajmëroi se marrëveshja për t’i dhënë fund mosmarrëveshjeve shumë vjeçare greko-shqiptare që ishte parashikuar të nënshkruhej nga...

Akoma pritet institucionalizimi i Festivalit “KËNGË JEHO” !

Sabaudin Zhuta/ Një jetë përkushtim ruajtjes e ngritjes së vlerave kulturore, shpirtrore e traditës ton të pasur të valles, këngës, riteve, veshjes dhe të gjith...

Gjurmët e tragjedisë çame

Vickers: Gjenocidi kundër çamëve i frymëzuar nga shefi anglez në Greqi. Përdhunimet, vrasjet dhe tortuarat mbi çamët. Ja shkaku i vërtetë i dëbimit të...

Një letër e fshehur 194 vjet sfidon versionin e historisë mbi fundin e Ali...

Falë një bashkëpunimi me Auron Taren dhe studiuesin kosovar Bejtullah Destani, gazeta DITA sjell nesër në versionin print për herë të parë një dokument...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!