Kotzias: Ja kur do zgjidhet kontesti i emrit me Maqedoninë

Mediat greke raportojnë se ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, është shprehur shumë optimist për sa i përket bisedimeve me Shqipërinë. Në një intervistë për...

Serbisë s’i intereson platforma e Kosovës: Ta vendosin në derën e Qeverisë

Serbisë nuk i intereson platforma e miratuar nga Qeveria e Kosovës për dialogun me Beogradin. Lidhur me këtë ka reaguar ministri i Punëve të Jashtme...

Erdogan, shpallet “Qytetar Nderi” në Serbi

Mund të jetë në qendër të kritikave të Perëndimit, që e akuzon se po shkel të drejtat e njeriut në vendin e vet, por...

Ambasadori norvegjez në Beograd e godet keq Daçiqin

Ambasadori norvegjez në Serbi, Arne Sannes Bjornstad, duke komentuar deklaratën e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, në të cilën ai Preshevën dhe Bujanocin i...

Në vitin 1901, shqipja flitej në 47 komuna të Italisë

Në vitin 1901, shqipja flitej në 47 komuna të Italisë Publikuar: 10:42, 21 Prill, 2018 Shkrimi në gjuhën frënge i gjeografit Charles Rabot, “Numërimi i popullsisë që...

Ishte simboli i luftës në Bosnje, ja gjendja aktuale e Fikret Aliçit (Foto)

Fikret Alic, i cili gjatë luftës bëri xhiron e botës me një foto të tij ku shfaqej i dobët nga torturat e Mladiçit, Fikret...

Arifi takim me ambasadorin amerikan në Beograd, sfidon Këshillin Kombëtar Shqiptar

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ka njoftuar se realizoi takime të ndryshme me faktorin kombëtar dhe ndërkombëtar në Beograd gatë kësaj jave. Ai...

Përcillni nëpërmjet kamerave gjendjen momentale në vendkalimet kufitare

AMSS dhe MUP i Republikës së Serbisë kanë vendosur video kamerat e para që tregojnë gjendjen momentale në vendkalimet kufitare Batrovci në kufi me...

Mbijetesa te fqinjët – Tregimi i shqiptarit nga Kosova që punon në Ulqin

Autobusi i linjës së rregullt Prishtinë-Ulqin niset në orën 9 të mbrëmjes. Për të qenë i sigurt, Ramiz Gashi kishte dalë në 8:30 në...

Lajmi i zi për Preshevës, mërgimtari i ri ndërron jetë në Gjermani

Njoftohen qytetarët e Komunës së Preshevës që varrimi i Arben Mustafës bëhet neser më 20. Prill 2018 me iqindi në varrezat e qytetit të...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!