Greqi – 1,2 miliardë euro për modernizimin e avionëve gjuajtës F-16

Qeveria greke miratoi një marrëveshje me SHBA për modernizimin e më shumë se gjysmës së flotës së saj të avionëve F-16, për një shumë...

Serbia pret MIG-at e Bjellorusisë

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin, njoftoi se më së voni deri në fillim të vitit të ardhshëm do të arrijnë nga Bjellorusia...

Serbi pikturon shqiptarët, piktura thyen rekord

Piktura e njohur me titull “Dy rojet shqiptare para portës”, që paraqet dy roje shqiptare në Egjipt, një nga kryeveprat e piktorit serb të...

‘Bllok’ në vendkalimin Preshevë, ndërpritet rryma

Zyrtarët policor maqedonas në vendkalimin kufitar në Tabanoc kanë marr njoftimin nga ana serbe se sot (29.04.) në periudhën nga ora 08.15 deri në...

Kosova e Shqipëria duhet ta marrin seriozisht rrezikun e ndikimit rus dhe turk

Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips thotë se rreziku që paraqet ndikimi i Rusisë dhe Turqisë në Ballkan është real. Udhëheqësit e vendeve...

Pse po armatoset Ballkani? Miliarda dollarë për avionë, tanke e sisteme mbrojtëse

Përshkallëzimi i tensioneve mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara po reflektohet gjerësisht edhe në Ballkan, ku pjesa më e madhe e vendeve, pavarësisht mundësive...

Ftohen raportet mes Vuçiç dhe Putin?

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç nuk është ftuar në inaugurimin e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin më 7 maj në Moskë. Të paktën kështu shkruan...

Tusk: Nuk ka stabilitet në Europë pa Ballkanin

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk dhe kryeministri bullgar, Bojko Borisov zhvilluan një takim kokë më kokë në kuadër të Procesit të Brdo-Brionit që...

Reka: Ballkani në një situatë jashtëzakonisht delikate nëse lihet vetëm

Profesori universitar Blerim Reka, në një intervistë për “Zërin e Amerikës” ka folur rreth situatës politike në vend dhe gjendjen në Ballkan. Sips tij,...

Kroacia ka nevojë për 20 mijë punëtorë sezonal

Nga riviera kroate deri të plazhet bullgare gastronomia dhe hoteleria përgatiten për një sezon rekord, shkruajnë mediat gjermane. Kjo për shkak se turistët e...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!