Dy shenja që tregojnë se keni mungesë të hekurit në gjak

Rreth 9% e grave vuajnë nga mungesa e hekurit dhe për më tepër nuk janë as në dijeni. Hekuri është një mineral që merr pjesë...

Zbulim i papritur: Askush s’e priste që kjo të fshihej brenda hundës së njeriut!

Prej kohësh, shkencëtarët paralajmërojnë se duhen antibiotikë të rinj, pasi mikrobet po krijojnë rezistencë ndaj atyre aktualë, që në shumicën e rasteve janë përdorur...

Dhjamin e barkut mund ta hiqni me këtë përzierje me aloe vera

Për të gjithë ata që po merren me një dhjam “kokëfortë” blogerja e ushqimit Kristi Janku tregoi në rubrikën e saj “me duart e...

Ja çfarë ndodh kur hamë rukola, shumë pak njerëz e dinë!

Rukola është një bimë e cila ka veti të shumta ushqyese, në sajë të pranisë së kripërave minerale, mes tyre, magnezi, kalciumi, potasi, hekuri...

Cilat ilaçe rrisin rrezikun për çrregullime mendore?

Një studim ka treguar lidhjen në mes të disa ilaçeve dhe rrezikshmërisë për çrregullime mendore. Në Britani, 1.5 milionë njerëz kanë gjasë që të përdorin...

Lëkura e shegës, si ta përdorni për kujdesin ndaj flokëve dhe lëkurës

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie. Më poshtë keni të listuar disa përdorime të lëkurës së shegëspër kujdesin ndaj flokëve, lëkurësdhe jo...

Mungesa e gjumit ju shkakton dëme të mëdha në shëndet

Qoftë duke u brengosur për punët që keni apo duke shikuar TV shpesh bëni pak ore gjumë. Mirëpo vetëm një javë me mungesë të...

Moti i nxehtë na bën më budalla, më të dhunshëm dhe më të zemëruar

Hulumtimet e reja tregojnë se vërtet njerëzit janë më të zemëruar dhe nevrikosur kur moti është i nxehtë. Studimi ka zbuluar se me rritjen e...

Aq më e zezë çokollata, aq më mirë për shëndetin tuaj: Ato me mbi...

Hulumtimet e reja zbulojnë se çokollatat e zeza janë të mahnitshme për shëndetin e njeriut. Edhe më parë studime të shumta kanë treguar se çokollata...

Konsumoni sa më shumë avokado dhe brokoli, ja pse

Shenjat fizike të plakjes, do të mund të ngadalësoheshin nga një përbërës që e përmban brokoli dhe avokadoja, thonë shkencëtarët. Këto perime e ngadalësojnë përkeqësimin...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!