Si ta luftoni pagjakësinë përmes ushqimit

Ushqimet ndihmojnë që të luftohet pagjakësia, pasi ajo shfaqet kur numri i rruazave të kuqe të gjakut është shumë i ulët dhe niveli i...

6 mënyra natyrale që të trajtoni dhimbjen e qafës pa përdorur ilaçe

Rrudhosja e nervave mund të lindë nga presioni i tepruar në nerva. Kjo mund të ndodhë për shkak të shumë arsyeve – një deformimi...

Ushqimi djegës shkakton dhimbje koke

Ushqimi djegës, mund të shkaktojë dhimbje të forta koke. Kështu kanë bërë të ditur mjekë të British Medical Journal, ndërsa theksohet se dhimbja e kokës...

Qëndroni shumë ulur? Këto probleme shëndetësore mund t’i keni

Qëndrimi ulur për orë të tëra është i rrezikshëm për shëndetin dhe mund të çojë në sëmundje të llojeve të ndryshme. Të rrezikuar janë ato...

Pini ujë sa më shumë, shpëtim për veshkat

Konsumi i pakët e ujit dhe infektimi me lloje të ndryshme mikrobesh, të cilat prodhojnë enzime, janë nga faktorët kryesorë që zhvillojnë zmadhimin e gurit në veshka dhe fshikëz. Të...

Lidhja në mes të gjumit të tepërt dhe sëmundjes së Alzheimerit

Të flesh më shumë se nëntë orë mund të jetë një shenjë e hershme e sëmundjes së Alzheimerit. Shkencëtarët zbuluan se njerëzit që vazhdimisht kalojnë...

Cilat janë perimet që pengojnë sëmundjet e zemrës

Një studim i kohëve të fundit zbuloi se personat që konsumojnë më shumë perime, sidomos brokoli, lakër, lakër të vogël dhe lulelakër, janë më...

Simptomat që tregojnë se keni probleme me veshkat

Gurët në veshka janë masa të forta kristalinash me forma dhe përmasa të ndryshme që formohen brenda sipërfaqes së veshkave. Ato zakonisht janë të...

Katër shenjat se mëlçia juaj është dëmtuar

Simptomat e cirrozës së mëlçisë mund të ngatërrohet me ato të kushteve më pak të rënda shëndetësore. Cilat janë shenja për të kërkuar dhe a...

Pilula e re e vitaminës B3 redukton sulmin në zemër

Një pilulë e re, tableta e së cilës përmban ribozid nikotinomide po nxit qëndrueshmërinë, energjinë dhe plakje të shëndetshme tek njerëzit.   Po ashtu, tablet në...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!