Vitaminat e duhura për lëkurë dhe flokë të shëndetshme

Vitaminat janë esenciale për të gjithë trupin, ato ndihmojnë për të mbajtur lëkurën dhe flokët e shëndetshëm. Me ndryshimin e sezonit, është mirë të...

Qepa e kuqe mund të ketë efekt të pabesueshëm në dhëmbët tuaj

Nëse vendosni një copë qepe të kuqe në dhëmbin tuaj dhe e lini të qëndrojë aty vetëm 15 minuta, do t’ju ndodhë magjia. Ekspertët thonë...

Qelizat e memories ndalojnë regjenerimin pas moshës 13-vjeçare

Një studim i ri ka alarmuar se qelizat e memories ndalojnë regjenerimin pas moshës 13-vjeçare. Deri tash besohej se hipokampusi  mban gjenerimin e neuroneve në...

Të gjithë e kemi qafën të shtrembëruar nga qëndrimi ulur: Ky ushtrim do t’jua...

Dr. Paula Moore, e cila është edhe kiropraktikuese, në video-spotet e veta sqaron shkaktarët dhe pasojat e shtrembërimit të qafës, por ajo që është...

Pija sekrete e cila vetëm tani është bërë publike: Pihet para se të flini...

Me këta përbërës të thjeshtë, të cilët mund t’i blini në çdo dyqan, mund të përgatitni pijen, e cila, pos që është shumë e...

Udhëzimet e reja tregojnë sa kalori duhet t’i konsumoni gjatë ditës

Mbipesha dhe obeziteti janë të dëmshme për shëndetin e përgjithshëm të njeriut, prandaj shtetet e ndryshme janë duke bërë çmos që ta zvogëlojnë numrin...

Brengosëse: Antibiotikët më nuk ndikojnë në sëmundjet e transmetueshme seksualisht

Sëmundjet e transmetueshme seksualisht po bëhen imune ndaj antibiotikëve, theksohet në raportin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Disa nga sëmundjet më të shpeshta seksualisht...

Gjendja me grip: Për një javë 3116 raste

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike gjatë mbikëqyrjes permanente të sëmundjeve ngjitëse në Kosovë, përmes sistemit të mbikëqyrjes të situatës epidemiologjike në raportin e sotëm...

5 arsye pse duhet të hani arra çdo ditë

Arrat kanë një kanë një histori të gjatë mijëravjeçare dhe kanë qenë ushqimi i mbretërve në Persinë e lashtë. Ato përmbajnë sasi të konsiderueshme të...

Ja çfarë dëmesh i shkakton alkooli ADN-së

Organizata Botërore e Shëndetësisë i klasifikon pijet alkoolike si kancerogjene të “grupit 1”, çka do të thotë se ka prova bindëse që mund të...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!