16 C
Macedonia
E hënë, Gusht 7, 2017

Zgjimi gjatë natës, sinjale për shëndetin tuaj

Shpesh ndodh që të mos arrini të flini, apo të ju zërë gjumi por në 3 të mëngjesit të zgjoheni përsëri. Sipas shkencës, zgjuarja në...

I vdes fëmija 1 orë pasi u la në pishinë, nëna: Mos bëni gabimin...

Të gjithëve na ndodh që kur kthemi nga plazhi apo pishinat të ndjejmë lodhje dhe të duam të flemë. Kjo ka ndodhur edhe me...

Konsumoni sa më shumë pjepër! Ja çfarë i bën organizmit tuaj

Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave magjike për organizmin e njeriut. Kjo frutë e ëmbël ul stresin, përmban disa lloje vitaminash, si edhe...

Ekspertët këshillojnë prindërit: Mos i mbroni shumë fëmijët nga mikrobet, është e dëmshme

Si prindër, ne nuk mund të parandalojmë mbajtjen e fëmijëve tanë pastër dhe të sigurt nga mikrobet. Por, mjedisi mund t’iu bëj atyre më...

A mund t’i ndani tabletat nëse keni vështirësi t’i gëlltisni?

Shumë tableta janë goxha të mëdha për t’u përbirë, megjithatë gjithmonë pyesni mjekun apo farmacistin në qoftë se mund t’i ndani në dysh që...

Ndërroni brushën e dhëmbëve çdo 2-3 muaj

Sipas një studimi të kryer së fundmi, furca e dhëmbëve përmban më shumë se 10 milionë baktere, duke përfshirë E. coli dhe staphylococcus. Ekzistojnë 100-200...

Gruaja që humbi 65 kg, shmangu 4 ushqime që shqiptarët i hanë çdo ditë...

Casey Gemmell, një grua nga Australia ka humbur 65 kilogramë, duke mos konsumuar katër ushqime që shqiptarët i hanë çdo ditë. Ajo ka thënë se...

Mënyrat më të mira për t’u mbrojtur nga diabeti tip 2

Prediabeti është gjendja kronike e nivelit të shtuar të sheqerit në gjak, por i cili nuk është i mjaftueshëm për t’u kualifikuar si diabet...

Këto shenja tregojnë se mëlçia nuk po funksionon siç duhet dhe se toksinat janë...

Mëlçia është një nga organet më të mëdha të trupit dhe luan një rol të rëndësishëm në shumë procese metabolike. Mbajtja e mëlçisë e...

Sa lindje me operacion mund të ketë një grua?

Ka shumë kundërshti sa i përket mënyrës se si duhet të lindë një grua. Ndonjëherë diskutimi bëhet në mënyrë aq të çuditshme, sa që...